Krajowa Rada Izb Rolniczych chce zmian w KRUS, m.in. wcześniejszych emerytur dla rolników

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wprowadzenie przepisów zgodnie z którymi po opłaceniu 100 składek emerytalno-rentowych, bez względu na wiek, rolnicy mogliby przechodzić na emeryturę.

Z kolei dla osób, które nie podlegały ubezpieczeniu przez 25 lat zdaniem KRIR powinny być wypłacane świadczenia w wysokości odpowiedniej do opłaconych składek. Izby rolnicze chciałyby również, aby rolnicy przechodzący na emeryturę nie musieli zaprzestawać działalności rolniczej.

Izby potrzebę zmian argumentują ciężką pracą, jaką muszą wykonywać rolnicy, a także brakiem dni wolnych od pracy. Zwracają również uwagę na fakt, że w przypadku choroby nie ma kto ich zastąpić podczas prac w gospodarstwie.

Zdaniem Zarządu KRIR efektem zbyt późnego przechodzenia rolników na emeryturę jest także brak następców, którzy mogliby zająć się gospodarstwem.

20 KOMENTARZE

 1. Ludzie przecież każdy przedsiębiorca z ZUS ma zwrot VAT do każdego litra paliwa. napraw pojazdów i maszyn. zwrot VAT za wszystko co kupi do firmy np komputery drukarki telefony.,oplaty za energię zwrot za kupno maszyn i samochodów zwrot podatku VAT za kupno albo postawienie budynku. Nie ma żadnego porównania między rolnikiem a właścicielem firmy. Np rolnik mający 5ha ziemi może dostać zwrot 400zl za paliwo roczni a przedsiębiorca dużo więcej miesięcznie Rolnik mający sąd albo szklarnie płaci co miesiąc składkę zdrowotna i kwartalnie KRUS a rolnik przedsiębiorca jak sprzeda za milion to zapłaci 230tys podatku VAT i normalnie oprócz tego podatek dochodowy. Rolnik który ma 100ha ziemi mniejszy dochód niż właściciel małego sklepu w mieście. Zobaczcie ze na wsi największe domy i najdroższe samochody mają ludzie z miasta a nie rolnicy z dziada pradziada. Nie można dać się napuszczac jedni na drugich i pisać bzdury że rolnik nie płaci podatku i nie słyszałem żeby ktoś kto prowadzi biznes zaczął pracować na roli

 2. Rolnicy oczekują wcześniejszych emerytur wyższego chorobowego ,szkoda że nic nie wspominają ,że 80 procent ich emerytur jest wypłacanych z budżetu państwa ,czyli z pieniędzy ludzi opłacających ZUS .Rolnicy obecnie liczą jedyne na pasożytowanie na inny grupach społecznych .Jestem za likwidacją KRUS i niech opłacają ZUS i mają takie same prawa jak inni .Składka KRUS jest obecnie coś około 700zł na kwartał (trzy miesiące) to nie wystarcza nawet nie wystarcza na opłacenie składki zdrowotnej .. Rolników obecnie interesuje jedynie darmowe pieniądze z dotacji czyli z naszych podatków bo rolnik nie płaci żadnych podatków.

  • Szanowny Panie, skoro rolnicy na wsi (czytaj: prawdziwi rolnicy) żyją z “pasożytowania” (😡🤬) i jest to takie proste w Pana miemaniu, to ja się pytam dlaczego męczyć się w mieście, cięęęężko pracować nie wiadomo gdzie i u kogo zamiast zająć się prowadzeniem gospodarstwa rolnego, hodowania trzody, bydła, pracy często 20/24 h, świątek piątek i niedziela i wykonywania prac o których “PAŃSTWO” z miasta mówi “fuuuj, be, bleee, jak śmierdzi itp”, dostawania 10 zł za dzień ewentualnego chorobowego, jednorazowej “nagrody” za urodzenie dziecka i wiele innych “korzyści”? Przecież to takie proste.
   • Pięknie napisane.🤗 trudno uwierzyć że ludzie są tak prymitywni ,nie rozumieją ze rolnicy i pszczoły są bardzo potrzebni.tylko kasa kasa w gotówce a ciężka praca w towarze się nie liczy
   • A bo proszę Szanownej Pani nasi rządzący bolszewicy wstrzymali cały handel ziemią. A po drugie, ja z “miasta” dostałem fabryki, co to je dawno złodzieje rządzący ukradli, a pani dostała ziemię skradzioną przez komuchów właścicielom I to cała filozofia waszego pasożytowania zawsze na kimś.
 3. Chce przejść na ZUS i zarabiać więcej niż minimalna krajowa z umowy zlecenia, ale o emeryturze z KRUS czy ZUS mogę zapomnieć. Jedni wyrzuca mnie z systemu, a w ZUS nie wyrobie 25 lat składkowych. I muszę trwać w tej biedzie. Chory system, pułapka.

 4. To prawda.Od dziecka pracuje się na gospodarce.Nawet ,jak się ma 15 lat i szkołę rolniczą,to nie dadzą do emerytury.Pozatym nie ma dodatku do lat pracy z tytułu urodzenia dziecka,czy opieki nad chorym dzieckiem.Chorobowe za dzień 10 zł,jak ma się 30 dni.

 5. Jestem jak najbardziej za lepszym rozwiązaniem niż to, które obowiązuje w tej chwili. Rolnicy powinni mieć wyższe świadczenia chorobowe, skrócony wiek emerytalny i wyższe emerytury. 10 zł za dzień chorobowego?- śmiech na sali. Ciekawe kogo za te pieniądze chory rolnik najmie do pracy? 60 lat nim przejdzie na rentę rolniczą? A co z systemem pracy 7/ 7 i 365 dni w roku, bez możliwości wyjazdu na urlop? A co z kosztami, wkładem pracy, czasu i pieniędzy w pracę w polu, za ktore nikt nie chce wziąć odpowiedzialności gdy całą uprawę ziemniaków czy papryki rujnuje zwierzyna leśna? Od takich przypadków nie ma ubezpieczenia. Nikt tego nie widzi? Mieszczuchom się wydaje że rolnik śpi, a w polu samo mu rośnie. Zapraszam na wieś! Zobaczymy po całym sezonie uśmiech na ich twarzach. Zmiany powinny być już ładne parę lat temu.

 6. Prawda czasu prawda Trudy pracy na roli, wczoraj rolnik NIELEP naprawiał ciągnik do 22. 00 PYTAM gdzie mechanik? Odpowiedź? Skąd go wziąć na wiosce? A urlop?, a święta?, a choroba? A pogoda?, A aaa aaaa. 😢

 7. Prawda 10zl stawka dzienna za chorobowe a emerytura na chwilę obecną wynosi 1200zl zrób za to opłaty, kup leki i przeżyj cały miesiąc to jest dopiero wyczyn.

 8. A ile płacą rolnicy kursu rocznie ?! Ja mając działalność jednoosobową płacę 1500 miesięcznie A nie 400zl na kwartał jak oni !! A moja emerytura będzie niższa od rolniczej. Niech nie przeginaja bo nie mają źle! Wiecznie tylko narzekanie A kasy dostają za darmo w cholerę….. Podatkow nie płacą A mają obroty nawet po kilka milionow….zwroty vat za nawozy srodki itd….dopłaty do Paliw I W CHOLERĘ WIECEJ! wcześniej kamieniami na unię rzucali, pierwsi byli żeby nie wchodzić do uni, blokady robili itd!! Jeszcze wcześniejsze emerytury teraz im dać za Co!! Niech wszystkim dają a nie tym co tylko liczą ze bedą na nich glosowac! zapier…..W lesie jako drwal i mi nikt nie da wcześniej emerytury jeszcze co miesiąc tyle płacę. Zamienię się z rolnikiem niech zobaczą kto ma cięższy kawałek chleba!!! Rządzący doprowadzają kraj do ruiny swoim “kupowaniem głosów”! …kwestia kilku lat…

  • No to jak taki raj na wsi to po co siedzisz w lesie . Gdyby nie rolnictwo nie miałbyś nic . Pewnie myślałbyś ,ze mleko jest z biedronki a nie od krowy .Jestem mieszkanka małego miasta ,ale jak widzę taka zazdrość w ludziach to wstyd. Oplat nie wymyślił sobie gospodarz jakbyś pomyslal. Tak też place ZUS 1500 i prowadzę działalność ale mam szacunek dla ludzi ze wsi bo oni pracują 24/24 piątek swiatek i niedziele. I czemu podnosić składki rolnicze niech opuszcza ZUS bo pojedynczym osoba ciężko zarobić na wszystkie opłaty. Pozdrawiam
  • Jest to śmieszne co Pan wypisuje. No niech się Pan zamieni z rolnikiem to zobaczymy kto pierwszy odpuści bo chyba sobie pan nie wyobraża jak jest naprawdę. Rolnik dostaje tyle pieniędzy? Ha, trzeba jeszcze spełniać na to warunki bo wam się wydaje że dostaje się pieniądze a tak naprawdę większość z rolników ich nie dostaje bo nie spełnia warunków. Ile trzeba wydać na pasze, rzepak soja to to jest teraz kosmos, że tak poszły ceny do góry. Większość wypłaty przeznacza się na pasze. A dochodzą do tego opłaty nie tylko za prąd i wodę bo tak samo rolnik płaci podatki. Rolnik zawsze musi pracować nie ważne czy jest chory bo nikt go nie zastąpi, a co jest w mieście? Źle się czuję od razu bierze wolne, wyjazdy wakacje no przecież muszą być. A i jeszcze żeby można było sobie zwrócić vat to trzeba być na tym Vacie a większość rolników jest na ryczałcie. Także nie wiesz jak jest to się lepiej nie wypowiadaj, bo każdy polak wie co robi i wie jak się żyje na tym dzisiejszym świecie. Nie wszystko jest takie piękne co mówią i piszą w telewizji.
 9. Do tej pory świetymi krowami byli górnicy i mundurowi. Teraz całe społeczeństwo ludzi tak samo zmeczonych, zniszczonych ma się składać na rolników? Nosz k… mać. Nie podoba Ci się, nikt Ci nie każe być rolnikiem. Krew zalewa….Zresztą mieszka na wsi i uważam że nie ma zdrowszej pracy niż bycie rolnikiem. Praca przy naturze, mało stresu, praca u siebie i przy własnym domu. Jedzenie zawsze zdrowe, blisko i pod opieką rodziny. Ale związki rolnicze poczuły kasę unii jak sępy nie powiem co…

 10. Rolnicy tylko narzekają i nic więcej.Ta grupa tyle ile ma dopłat do wszystkiego to nie ma żaden przedsiębiorca :dopłata do akcyzy za paliwo, materiał siewny ,dopłaty bezpośrednie,dofinansowania do zakupu maszyn ,kredyty preferencyjne a i te ostatnio dofinansowania do komputeròw do nauki zdalnej jakby tylko dzieci rolnikòw miały problem z zakupem kompa i.Pracują na roli w sumie 4 miesiące w roku.I tylko narzekanie.Składki KRus to śmiech na sali w porównaniu z co miesięczną składką ZUS.I najlepiej jeszcze zrobić wcześniejszą emeryturę po 25 latach zwłaszcza dla tych co mają 2 ha (ci to się narobili ) .Co innego gdy się ma produkcję zwierzęcą to rozumiem tu się rolnik napracuje a ceny żywca żenada.

 11. Może niech zrównają emerytury rolnicze z SB ckimi , przecież rolnicy nikogo nie mordowali i nie niszczyli jak SB a dostają 50% SB ckiej emerytury

 12. Stawki chorobowe- 10 zl dziennie, jest to smiech na sali. Po mimo choroby, kalectwa trzeba isc i pracowac, bo oplaty gonia. 25 lat pracy? Dzieci na wsiach robily od 5 roku zycia, zdrowie popsute, styrani ciezka praca, i co z teho maja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności