fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKraje unijne z chęcią sięgają po australijski rzepak

Kraje unijne z chęcią sięgają po australijski rzepak

Według Australian Bureau of Statistics w ostatnim kwartale 2022 roku Australia wyeksportowała łącznie prawie 1,8 mln ton rzepaku. Wśród głównych odbiorców australijskiego ziarna dominowały kraje europejskie.

Rekordowy był grudzień, kiedy to Australia wyeksportowała o 16 proc. więcej rzepaku niż w listopadzie. Najwięcej australijskiego rzepaku w okresie październik-grudzień 2022 sprowadziły: Belgia – 431,5 tys. ton, Niemcy – 376,3 tys. ton i Holandia – 253,8 tys. ton.

Tempo australijskiego eksportu było jednocześnie o 56 proc. większe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W sezonie 2023/2024 Australijczycy wg wstępnych prognoz mają jednak obsiać mniejszy areał rzepakiem:

– Zakładamy, że obszar uprawy rzepaku spadnie o 5-15 procent we wszystkich obszarach przy niższych cenach, wysokich kosztach produkcji i zwiększonej szansie, że zmierzamy w kierunku bardziej suchego roku – czytamy w raporcie Australian Bureau of Statistics.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.