fbpx
Strona głównaPrawo i finanseKOWR użyczy rolnikom ziemię

KOWR użyczy rolnikom ziemię

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udostępni w formie użyczenia, rolnikom i byłym pracownikom PGR – ów, nierozdysponowane działki znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Użyczenie jest szczególną formą zagospodarowania nieruchomości ZWRSP, która może być stosowana ze względu na wyjątkowe okoliczności, czy też realizację zadań wynikających z polityki państwa – informuje KOWR

Przedmiot użyczenia w obecnym sezonie wegetacyjnym 2022 r. powinny stanowić nierozdysponowane dotychczas nieruchomości rolne ZWRSP, które nie zostały lub nie mogą być rozdysponowane w formach przewidzianych ustawą z dnia 19.10.1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

W szczególności powinny być to nieruchomości, które ze względu na kształt, rozłóg, rozdrobnienie i inne ograniczenia w użytkowaniu nie są dla rolników atrakcyjne z gospodarczego punktu widzenia, a mogłyby służyć poprawie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej – informuje KOWR.

Okres użyczenia – w obecnym sezonie wegetacyjnym (tj. do końca zbiorów w 2022 roku), w terminach pozwalających na rolnicze wykorzystanie nieruchomości.

Komu użyczenie? – na rzecz okolicznych rolników albo byłych pracowników PGR – ów zamieszkujących w pobliżu takiej nieruchomości.

Zobowiązania wynikające z umowy użyczenia:

– rolnicze zagospodarowanie nieruchomości,

– uiszczania podatku rolnego za przedmiot użyczenia,

– złożenia oświadczenia o dobrowolnym wydaniu nieruchomości po zakończeniu umowy,

– złożenia oświadczenia (pełnomocnictwa) umożliwiającego KOWR jednostronne przejęcie nieruchomości w przypadku jej nie wydania.

Jak podaje KOWR osoby zainteresowane korzystaniem w obecnym sezonie wegetacyjnym z gruntów ZWRSP w formie użyczenia (tj. okoliczni rolnicy albo byli pracownicy ppgr zamieszkujący w pobliżu takiej nieruchomości) mogą zwracać się z wnioskiem bezpośrednio do Oddziału Terenowego KOWR, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości będącej przedmiotem zainteresowania. Dane adresowe oddziałów terenowych KOWR dostępne są na stronie internetowej www.kowr.gov.pl w zakładce „KONTAKT”.

Ustaliliśmy, że wniosek należy kierować w formie pisma lub drogą elektroniczną. We wniosku powinny być zawarte informacje na temat osoby zainteresowanej użyczeniem (tj. imię, nazwisko i dane adresowe) oraz określenie nieruchomości stanowiącej przedmiot użyczenia (tj. nr działki, nazwę obrębu, gminę, powiat lub też podać nr TERYT) oraz cel wykorzystania nieruchomości.

Nieruchomości posiadające status „Do rozdysponowania” można odnaleźć m.in. za pomocą wyszukiwarki, znajdującej się w zakładce „Przydatne linki” (https://erolnik.gov.pl/#/dzialki) na stronie internetowej KOWR (www.kowr.gov.pl).

 

1 KOMENTARZ

  1. KOWR to państwo w państwie.Dr.kierownikow i pracowników należy usunąć za niegospodarność nieudolność i nie robienie apsolutnie niczego.Grunty przejmowane z budynkami są tak niezetelnie robione że głowa boli.Rolnik ma przejąć ruinę którą ktoś przez 20 lat niszczył i jest ok.czy to nie podejrzane?!. Grunty leżą po dwa lata do przetargu odłogiem a teraz chcą wydzierżawiać te kawałki jak procedury będą tak się toczyły jak jak to za to użyczenie będzie do podpisania w czerwcu ale za dwa lata.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.