fbpx

Kowalczyk: Na granicy prowadzone są bardzo ścisłe kontrole jakości sprowadzanego zboża

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało 1 marca informację o spotkaniu premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z przedstawicielami NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Spotkanie odbyło się w siedzibie MRiRW.  

Rozmawiano m.in. o eksporcie ukraińskiego zboża. Związkowcy z Solidarności wskazali, że jednym z możliwych rozwiązań problemów z tranzytem byłoby uruchomienie agroterminalu w Świnoujściu. Minister Kowalczyk powtórzył po raz kolejny, że na granicy prowadzone są bardzo ścisłe kontrole jakości sprowadzanego zboża, ale też poinformował, że w piątek będzie rozmawiał w Warszawie z ministrem rolnictwa Ukrainy o usprawnieniu transportu zboża przez terytorium Polski. Zwrócił uwagę, że aktywnie zabiega o pomoc ze strony Unii Europejskiej, ale przypomniał, że propozycję dopłat do skupu pszenicy i kukurydzy musi zatwierdzić Komisja Europejska. Natomiast premier Mateusz Morawiecki powiedział, że “sytuacja na rynku zbóż jest dynamiczna, uważnie ją monitorujemy” oraz, że ważne jest, aby eksport zbóż z Ukrainy oznaczał eksport tranzytowy.  

Kolejnym tematem były problemy sektora trzody chlewnej. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa, “premier i wicepremier podkreślili działania wspomagające producentów trzody chlewnej, w tym dopłaty do loch. Pozwoliły one na wyhamowanie tempa likwidacji gospodarstw rolnych zajmujących się trzoda chlewną”. Minister Kowalczyk poinformował też, że rząd przygotowuje rozporządzenie, które pozwoli rolnikom hodować trzodę chlewną na własne potrzeby w uproszczonym trybie bioasekuracji 

Rozmawiano również o dzierżawach: związkowcy podnosili kwestię zapotrzebowania rolników na ziemię i podkreślali konieczność jasnej deklaracji w zakresie kończących się w tym roku wielu dzierżaw. Minister Kowalczyk zadeklarował jasne stanowisko Ministerstwa w tej sprawie – nie ma przedłużania dzierżaw do tych dzierżawców, którzy nie wywiązali się z obowiązku wyłączenia 30 proc. gruntów i oddania ich do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W pozostałych przypadkach każdy wniosek o przedłużenie dzierżawy jest rozpatrywany indywidualnie – podkreślił dyrektor generalny KOWR Waldemar Humięcki, który także uczestniczył w rozmowach z przedstawicielami rolników. 

Poruszono także sprawę zadłużeń gospodarstw rolnych: działacze NSZZ RI Solidarność zwracali uwagę na złe funkcjonowanie przepisów dotyczących oddłużenia gospodarstw rolnych, który to pogląd podzielił minister Kowalczyk i zaproponował powstanie roboczego zespołu, który dokładnie przeanalizuje konkretne przypadki, co pozwoli na wypracowanie dobrego mechanizmu oddłużeniowego. 

Omawiano również temat WPR 2023-2027 – tu przedstawiciele Solidarności wyrażali obawy co do wniosków o płatności, w związku z nowymi mechanizmami, które wchodzą w życie razem z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Minister Kowalczyk uspokajał, że 3000 doradców rozpocznie w przyszłym tygodniu szkolenia dla rolników z zakresu korzystania z nowych mechanizmów płatności, ale też mówił, że wiele działań jak np. ekoschemat dotyczący planu nawożenia z wapnowaniem, w ramach którego przysługuje dopłata w wysokości 300 zł/ha, jest bardzo prostych. 

Przedstawiciele NSZZ Solidarność RI apelowali też o podjęcie działań na rynku mrożonych owoców miękkich przed zbliżającym się sezonem – zaapelowali tu o większą aktywność Krajowej Grupy Spożywczej. Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że zakupionych zostało już kilka magazynów przeznaczonych do przechowywania. 

Obie strony zapowiedziały kontynuację rozmów. 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.