fbpx

Kosiarki Pöttinger z systemem SensoSafe już pracują

System SensoSafe służący do wykrycia i ochrony dzikich zwierząt jest innowacyjnym rozwiązaniem austriackiego producenta: belka z optycznym czujnikiem jest bezpośrednio zamontowana na kosiarce lub specjalnej ramie. Sygnał przekazany do systemu hydraulicznego kosiarki automatycznie w przypadku kosiarki przedniej, unosi ją w górę. W sezonie 2020 kilka prototypów SensoSafe przeszło intensywne testy. Doświadczenia praktyczne, jakie wynikają z tych testów, są bardzo obiecujące.

 Najlepsza pasza – dla zdrowia zwierząt

Samasz loteria - baner

Wysokiej jakości pasza jest warunkiem dla zdrowia i wydajności zwierząt. To podstawa sukcesu dla gospodarstwa rolnego. Aby ją uzyskać, konieczna jest wysoka jakość cięcia, czyste zgrabianie i efektywny zbiór. Zanieczyszczona pasza przez zabite podczas koszenia zwierzęta, może skutkować zachorowaniem krów przez obecność w paszy toksyny botulinowej.

Szczególnie wysokie ryzyko występuje wczesną wiosną, podczas pierwszego pokosu, gdy w wysokiej trawie zalegają młode koźlaki i inne małe zwierzęta. Naturalnym odruchem tych zwierząt jest bezruch, przez co nie uciekają przed pracującą maszyną wskutek czego są okaleczane i giną podczas koszenia. Inżynierowie z firmy Pöttinger pochylili się nad tym problemem i skonstruowali system do wykrywania zwierząt. SensoSafe, pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie, jest wyposażone w czujniki optyczne, które pracują również przy pełnym dziennym świetle czy pełnej ekspozycji na słońce. Belka z czujnikami optycznymi jest bezpośrednio zamontowana na przedniej kosiarce i/lub na ramie. To rozwiązanie zostało już w 2017 roku wyróżnione srebrnym medalem na targach Agritechnica.

Kosiarka w górę – dla zdrowia zwierząt

W systemie SensoSafe czujniki przekształcają światło o różnej długości fali w sygnał elektryczny. W ten sposób SensoSafe wykrywa koźlę lub inne małe zwierzę. Sygnał natychmiast zostaje wysłany do systemu hydraulicznego kosiarki i kosiarka automatycznie, bardzo szybko zostaje uniesiona w górę. Operator ciągnika dostaje dodatkowo sygnał akustyczny i może hamować. W drugim wariancie, dla kosiarek tylnych montowana jest specjalna rama z belką czujników na przednim podnośniku ciągnika. W pozycji roboczej rama jest wychylana na zewnątrz. W ten sposób jest monitorowana powierzchnia robocza tylnych kosiarek. Między czujnikiem i kosiarką tylną pozostaje wystarczająco duży odstęp. Dzięki temu operator ciągnika może – po otrzymaniu sygnału (optycznego i akustycznego) – zatrzymać maszynę, wysiąść i uratować wykryte zwierzę przez przeniesienie je w bezpieczne miejsce. Operator może również podnieść kosiarkę i pozostawić niewielką, niewykoszoną przestrzeń wokół zwierzęcia.

Producent nie udziela jeszcze precyzyjnych informacji odnośnie wprowadzenia systemu do seryjnej produkcji, jednak poinformujemy gdy tylko taka się pojawi.

 

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.