fbpx

Kosiarka Kuhn FC 13460 RA skosi nawet 16 ha w godzinę

W środę 17.05.23 r. mieliśmy okazję po raz pierwszy w Polsce zobaczyć w pracy najnowszą kosiarkę Kuhn FC 13460 RA na polach Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu k/Nakła, gdzie maszyna mogła pokazać swoje atuty.

Tej wielkości zaczepiane maszyny przeznaczone są dla największych gospodarstw, którym zależy aby w jak najkrótszym czasie skosić i zebrać jak największą powierzchnię użytków zielonych. Obecnie w tego typu gospodarstwach standardem są maszyny, których szerokość robocza nie przekracza 10 m, ale jak mówi Artur Szymczak z firmy Kuhn, ta sytuacja będzie się powoli zmieniać ze względu na coraz większy problem z pozyskaniem pracowników i coraz krótsze okienka pogodowe, w których można w optymalnym terminie przeprowadzić prace. Temu właśnie ma służyć tej wielkości kosiarka.

Dzięki maksymalnej szerokości koszenia 13,4 m możliwe jest osiągniecie przez tą kosiarkę wydajności o 25 do 30% większej niż przy większości potrójnych zestawów koszących. Choć trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że aby wykorzystać maksymalną szerokość roboczą potrzebne są równe i bardzo dobrze prowadzone użytki zielone. Wówczas przy kosiarce przedniej o szerokości roboczej 3 m i zakładkach 5 cm uzyskamy deklarowane ponad 13 m roboczych całego zestawu. Przy mniej sprzyjających warunkach i większych zakładkach będzie to nieco poniżej 13 m, co i tak przy prędkości roboczej na poziomie około 12 km/h pozwala osiągnąć imponującą wydajność 15-16 ha na godzinę.

Do tego potrzebujemy jednak bardzo mocnego ciągnika, gdyż sama maszyna waży 8,5 tony. Producent deklaruje, że minimalna moc jaka jest potrzebna do obsługi takiego zestawu to 270 KM, jednakże aby móc pracować wydajnie w różnych warunkach optymalny będzie ciągnik o mocy pomiędzy 300 a 400 KM i z takim też traktorem, czyli Fendtem 936, maszyna pracowała podczas pokazu. Do prawidłowej pracy potrzebna jest również wydajna hydraulika, której wydatek powinien wynosić minimum 180 l/min.

Przechodząc do budowy samej maszyny, to składa się ona z dwóch modułów koszących, gdzie na każdym z nich zamontowane są dwie belki tnące Optidisc Elite, a to sprawia, że mamy 4 belki koszące po 6 dysków każda. Różne odległości między dyskami mają zapewniać dobre cięcie, nawet przy dużych prędkościach i w trudnych warunkach terenowych. Odległość między dyskami rozbieżnymi jest mniejsza, co sprzyjać ma czystemu cięciu dzięki zachodzeniu noży na siebie. Z kolei odstępy między zbieżnymi dyskami są zwiększone w celu lepszego odprowadzania paszy.

Jeden moduł tnący składa się z 2 belek koszących Optidisc Elite

Następnie skoszona masa trafia na zgniatacz palcowy, którego intensywność pracy można regulować w zależności od rodzaju paszy i warunków zbioru. Jeśli zachodzi konieczność formowania jednego pokosu to wówczas ścinana masa trafia na przenośniki taśmowe, a jeśli nie formujemy jednego dużego pokosu to wówczas, ze względu na to, że każdy zespół koszący składa się z dwóch listew tnących możemy formować 4 oddzielne pokosy.

W kosiarce zastosowano również kilka ciekawych rozwiązań, które niejako wymusiły gabaryty maszyny. Jednym z nich jest teleskopowa oś, która rozsuwa się na czas pracy. Zwiększony prześwit ułatwia formowanie szerszego pokosu o regularnym kształcie, który zapewnia równomierne schnięcie paszy i usprawnia zbiór sieczkarnią. Ponadto, szeroki rozstaw kół zwiększa stabilność podczas zawracania i zapobiega wpadaniu opon w ślady kół ciągnika.

Teleskopowa oś

Dla zachowania jak najlepszej stabilności podczas jazdy po drodze i przy przejazdach między polami kosiarka FC 13460 RA została także wyposażona w nowy typ zaczepu, który pozwala przenosić ciężar maszyny na koło traktora a tym samym zapobiec np. przewróceniu rozłożonej maszyny. Oczywiście w kosiarce tej klasy nie mogło zabraknąć obsługi za pomocą Isobus. Wszystkie układy sterowania maszyny są zgrupowane na terminalu Isobus traktora lub opcjonalnie dostępne są terminale Isobus CCI 1200 lub CCI 800.

Nowy typ zaczepu

Równie ciekawą opcją jest możliwość zastosowania kosiarki w tzw. strategii kontrolowanego ruchu po polu (z ang. Controlled Traffic Farming – CTF) z przejazdami technologicznymi co 12 m. Pozwala to usprawnić pracę i znacznie ograniczyć ugniatanie gleby, co przekłada się na wzrost plonów paszy.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.