fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolnicze„Korytarze solidarnościowe” to fikcja. Ukraińskie zboże, które wjeżdża do Polski, jest już...

„Korytarze solidarnościowe” to fikcja. Ukraińskie zboże, które wjeżdża do Polski, jest już zbożem unijnym

Wczoraj, 1 lutego, spotkali się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiciele Rządu RP i prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych. Obecni byli m.in. minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, szef Gabinetu Politycznego Ministra Przemysław Bednarski i prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Podczas spotkania omawiano trudne tematy rynku zbóż i hodowli zwierząt. Minister Kowalczyk po raz kolejny podkreślił, że niekontrolowany napływ zboża z Ukrainy został powstrzymany – w tym sensie, że do Polski już od listopada nie wjeżdża tzw. zboże techniczne, a prokuratura zajęła się już 6 przypadkami prób wwozu zboża niespełniającego norm. Przypomniał też, że Polska wspólnie z Bułgarią, Republiką Czeską, Rumunią Słowacją i Węgrami, złożyła w Komisji Europejskiej wniosek w sprawie problemów z wzrastającym importem rolnym z Ukrainy – wniosek ten został przedstawiony podczas ostatniego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli. Niestety nie wszystkie państwa członkowskie UE poparły ten wniosek, ale „jest zrozumienie sytuacji w KE”. Minister powiedział też, że są rozważane możliwości wsparcia producentów zbóż w formie interwencji kryzysowej (informowaliśmy o tym w artykule z 31 stycznia pt. „Minister Kowalczyk o szansach na uruchomienie rezerwy kryzysowej dla polskich rolników”), ale na każdą formę wsparcia zgodę musi udzielić Komisja Europejska.

Minister Kowalczyk poinformował, że według dostępnych danych zUkrainy do Polski wpłynęło w ub. r. około 3,1 mln ton zbóż, w tym ok. 1 mln ton pszenicy i ok. 1,8 mln ton kukurydzy.

Niestety korytarze solidarnościowe to hasło, za którym dziś tak naprawdę nic nie stoi, a zboże, które wjeżdża na teren Polski jest już zbożem unijnym – powiedział minister. 

Odnosząc się do postulatów wsparcia hodowli minister Kowalczyk powiedział, że ono funkcjonuje w wysokości, jakiej do tej pory nie było: – Bardzo wyraźnie zostały zwiększone środki w ramach dobrostanu zwierząt. Było i jest wsparcie skierowane do hodowców trzody chlewnej. Są środki na dopłaty do paliwa rolniczego, którymi objęci zostali również hodowcy bydła. Patrzymy realnie i wiemy, że żyjemy w świecie wolnego rynku. Dla rolnictwa ochrona jest naprawdę spora, może niewystarczająca, ale na taką dzisiaj nas stać – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.

3 KOMENTARZE

  1. Pytam ministra co z rekompensatami dla rolników którzy kupili drogi nawóz zostaliśmy oszukani czekamy na wybory żeby podziękować rządzącym.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.