fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKorupcja na wielką skalę w związku z eksportem ukraińskiego zboża

Korupcja na wielką skalę w związku z eksportem ukraińskiego zboża

Jak donosi The Kyiv Independent, ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) wraz z Biurem Bezpieczeństwa Gospodarczego podały informację o procederze korupcyjnym związanym z eksportem ukraińskiego zboża. Chodzi o unikanie podatków od eksportowanego ziarna.

Według wymienionych instytucji proceder miał kosztować ukraińskie państwo 186 milionów dolarów amerykańskich. Według informacji SBU w aferę zamieszanych jest dziesięciu wysokich rangą urzędników, m.in. zastępca szefa jednego z wydziałów Państwowej Służby Celnej i kierownictwo Odeskiej Służby Celnej.

Proceder miał polegać na kupowaniu pszenicy i przekazywaniu jej do fikcyjnych przedsiębiorstw (dzięki czemu unikano obowiązkowych opłat), a następnie sprzedawaniu jej za granicę. Państwowa Służba Celna była ostrzegana przed istnieniem fikcyjnych przedsiębiorstw, jednak prawdopodobnie za sprawą przekupionych urzędników nie wzięto tych ostrzeżeń pod uwagę.

Przeszukania budynków administracyjnych, mieszkań i portów, przede wszystkim odeskiego oraz zabezpieczone materiały potwierdziły przypuszczenia służb o nielegalnym procederze.

Za 186 milionów dolarów można kupić ok. 35 (w zależności od wersji) dronów bayraktar.

8 KOMENTARZE

  1. Wcale mi nie szkoda rolników. Niech poprowadzą działalność gospodarczą i zobaczą na czym polega zdobywanie klientów, płatności, podatki od gruntu 20zl za 1m2. Nie mamy ubezpieczeń za groszowe kwoty swój biznes i dopłat.

    • W 2020 jak RSM kosztował 800 zł a tona pszenicy 950 to rolnicy narzekali czy kłamali ? nikt nikomu nie każe pracować pod grożbą kary czy to w rolnictwie,prywatnej działalności, na etacie ,itd .W każdej dziedzinie jest raz lepiej raz gorzej , nikt nie przejmuje się tysiącami upadłych, zamykanych micro , małych i średnich firm zwłaszcza po wprowadzeniu polskiego ładu nieładu przez PIS , Rolnicy mają ochronkę ze strony PIS który ich faworyzuje w każdym calu , rolnik może prowadzić sprzedaż detaliczną do 100000 zł bez żadnego podatku a każdy jednoosobowy przedsiębiorca płaci podatek i ZUS (15000) + składka 500 zdrowotna . jestem rolnikiem hobbystą mając 30 hektarów , niestety mam świadomość ze z tego się nie utrzymam więc pracuję dodatkowo mają działalność gospodarczą gdzie tam to dopiero są podatki do płacenia dla fiskusa oczym zielonego pojęcia niema rolnik który ma nawet 50 hektarów
  2. Jakoś mnie to nie zdziwiło że na Ukrainie jest potężna korupcja. Normalne państwo dba o swoje rolnictwo a nasz rząd niestety o interesy Ukrainy. ps. Polski rolnik podziękuje przy urnie

  3. etam , polacy zrobią kolejne zbiórki na bayraktary , oddamy im czołgi , samoloty ,patrioty a oni w zamian za wdzięcznoiść zaleją nas tanim zbożem a una spadnie inflacja kosztem rolnika a do tego wspomoże ich Kowalczyk

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.