Koronawirus nie jest łaskawy dla hodowców świń

Nie mamy dobrych wieści dla hodowców trzody chlewnej w naszym kraju. Ceny tuczników ponownie spadają. Ubojnie płacą za dostarczone świnie średnio od 5 zł do 6,50 zł za kilogram żywej wagi. Średnia cena żywca wynosi obecnie 5,80 zł/kg.

Z jednej strony wciąż zagraża nam afrykański pomór świń, a drugiej brak stabilizacji cen. To nie jest dobry czas na hodowlę świń. Przy świniach trzeba się narobić, a zysk niewielki – narzeka pan Grzegorz, którego gospodarstwo ukierunkowane na produkcję trzody chlewnej położone jest na terenie powiatu piotrkowskiego w łódzkim.

Według Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, spadki cen powodują zawirowania logistyczne wywołane pandemią COVID – 19.

– W krajach Unii Europejskiej nie widać większych problemów z produkcją żywca i przetwórstwem wieprzowiny związanych z pandemią koronawirusa. Największym wyzwaniem dalej pozostaje logistyka eksportu oraz dostaw produktów wieprzowych na rynek unijny. Zawirowania logistyczne przełożyły się na ceny skupu żywca wieprzowego w UE. W notowaniach VEZG w dniu 8/04/2020 cena w Niemczech spadła o 5 centów do wysokości 1,84 €/kg (wbc). Spadki cen skupu tuczników na krajowym rynku są nieco łagodniejsze i wynoszą 10-20 gr/kg (wbc) – informuje Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu KZP–PTCH.

Autor: Samuel Skrzysz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności