Korekta wcześniejszych wzrostów. Ceny pszenicy i rzepaku na giełdzie MATIF 06.02.2025

Wczorajszy dzień zarówno w Europie jak i w USA zakończył się korektą cen, jednak spadki były umiarkowane, a rynki powróciły do cen jakie widzieliśmy na początku tygodnia.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Marcowy kontrakt na pszenicę na Matif zakończył się spadkiem ceny o 4 EUR na poziomie 231 EUR/. Również w USA ceny pszenicy spadały i kontrakt marcowy spadł o 4,75 centa, osiągając poziom 572,25 centów/buszel (202 EUR/t) na giełdzie CBoT.

Chiny opóźniają import pszenicy

Wczoraj agencja Reuters podała , że Chiny opóźniają import 600 tys. ton pszenicy, która została już zarezerwowana głównie w Australii. Powodem tego działania jest duża podaż krajowej pszenicy. W raporcie ponownie zwrócono uwagę na słaby popyt międzynarodowy, który na razie udaje się zaspokoić, mimo gwałtownego spadku wolumenu dostaw z Ukrainy i Rosji.

Czynnikiem wpływającym wczoraj na ceny pszenicy na Matif było także umocnienie euro. W USA straty zostały ograniczone ze względu na osłabienie dolara amerykańskiego, ale ciągła niepewność w polityce handlowej caly czas ciąży na rynku pszenicy.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz
reklama
Baner SUmi

Rzepak oddaje część zysków

Ceny rzepaku na giełdzie Matif w środę oddały część zysków osiągniętych w poniedziałek i wtorek , a kontrakt majowy przyniósł spadek o 4 EUR do poziomu 518 EUR/t. Traciła również soja na CBoT i kontrakt marcowy spadł tam o 18 centów zamykając się na poziomie 1057 centów/buszel. W ślad za cenami soi w USA podążał również kanadyjski rzepak, który na giełdzie ICE stracił 6,80 CAD spadając do poziomu 640,40 CAD/t.

Rzepak podążał za cenami soi w USA, ponieważ we wtorek i środę w wysuszonych centralnych regionach uprawowych Argentyny spadły obfite deszcze, które mogą zapobiec tam jeszcze większym stratom plonów spowodowanych styczniowymi upałami i suszą.

Źródło: Reuters, Kaack

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.