fbpx

Korekta cen pszenicy i oleistych przybiera na sile

Wczorajsze notowania pszenicy i oleistych, zarówno w Europie jak i za Oceanem, ponownie zakończyły się spadkami cen. Korekta nie jest na chwilę obecną duża, ale m.in. lepsze warunki pogodowe u kluczowych producentów i mocny dolar nie pomagają.

Baner seminaria uprawowe

W środę kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie Matif spadły dalej, a najczęściej notowany kontrakt marcowy spadł o 3 EUR do 220,25 EUR/t, co stanowi najniższy poziom od dwóch i pół miesiąca. Na giełdzie CBoT kontrakt grudniowy 2024 r. zamknął się stratą 11,25 centa przy cenie 541 centa/buszel (188 EUR/t).

Na amerykańskich giełdach ceny pszenicy spadły w wyniku opadów na najważniejszych obszarach uprawy pszenicy ozimej. Traderzy zareagowali także na lepsze wyceny zapasów pszenicy ozimej w USA opublikowane w raporcie Crop Progress Report po zamknięciu rynków we wtorek. Dolar amerykański nie wzrósł w środę dalej, ale pozostaje na najwyższym poziomie od ponad roku w stosunku do euro .

Baner ener

Z kolei rynek zachodnioeuropejski jest w dalszym ciągu pod presją spadających cen na Morzu Czarnym. W rosyjskich portach Morza Czarnego pszenica z zawartością białka 12,5% oferowana jest za niecałe 230 USD/t (218 EUR/t), a ta z zawartością 11,5% za niecałe 220 USD/t (208 EUR/t). Pszenica z Francji i Niemiec nie ma szans w porównaniu z tymi cenami na tradycyjnych rynkach UE.

Również w przypadku rzepaku wczorajsze notowania na giełdzie Matif zakończyły się spadkiem drugi dzień z rzędu. Kontrakt lutowy spadł o 0,50 EUR do 535 EUR/t. Nie lepiej było w przypadku soi, gdzie styczniowy kontrakt na giełdzie CBoT stracił 2,75 centa spadając do 1 007,75 centów/buszel (351 EUR/t).

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

W środę rynki nasion oleistych znalazły się pod presją ze strony kilku czynników. Spadające ceny oleju palmowego i ropy naftowej spowodowały spadek cen oleju sojowego w Chicago, a obawy gospodarcze w Chinach budzą niepokój o spadek popytu. Na giełdzie w Dalian ceny chińskiego oleju sojowego spadły w środę o ponad 5%, straty oleju palmowego również były znaczące i wyniosły ponad 4%. Niepewność wiąże się także z niejasną polityką biopaliwową pod rządami Trumpa oraz nieprzewidywalnymi konsekwencjami spodziewanej wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami.

źródło: Kaack

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.