Koreańscy rolnicy kradli Japończykom… sadzeniaki

Jak podaje portal Japan Agricultural News, japońska odmiana słodkich ziemniaków Beniharuka jest uprawiana i szeroko rozpowszechniana w Korei Południowej bez pozwolenia.

reklama
Baner Amazone

Odmiana ta stanowi już 40 procent obszaru uprawy słodkich ziemniaków w Korei Południowej, co wywołało zaniepokojenie w Japonii, ponieważ ​​słodkie ziemniaki uprawiane w Korei Południowej będą konkurować z japońskimi na rynku globalnym. Wszak Beniharuka jest uważana za produkt z bardzo dużym potencjałem eksportowym.

Jak podaje dalej portal, wydaje się, że rolnicy z Korei Południowej, którzy odwiedzili region uprawy słodkich ziemniaków w Japonii, zabrali sadzeniaki Beniharuka bez pozwolenia. Uprawa Beniharuka rozpoczęła się w Haenam w południowokoreańskiej prowincji Jeolla około 2015 roku i zajęła 40 procent całkowitej powierzchni uprawy słodkich ziemniaków w kraju wynoszącej 20753 hektarów w 2018 roku.

reklama
Baner Kioti

W Korei Południowej odmiana jest sprzedawana w cenie od 1000 do 2000 jenów za 5 kilogramów, czyli taniej niż cena uprawianej w Japonii Beniharuka.

Powodem, dla którego uprawa tej odmiany szybko się rozprzestrzeniła w Korei Południowej w krótkim czasie, był fakt, że lokalne publiczne centrum technologii rolniczej prowadziło hodowlę tkankową i zapewniało sadzonki odmiany Haenam 1 w niskiej cenie.

Dziennikarze portalu Japan Agricultural News skontaktowali się telefonicznie z Korea Seed & Variety Service – organizacją zależną Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Spraw Wiejskich Korei Południowej, która specjalizuje się w zarządzaniu nasionami – i zapytała, jak poradzi sobie z tym problemem.

Urzędnik powiedział przez telefon, że osoba odpowiedzialna nie jest dostępna i że organizacja odpowie e-mailem, ale wiadomość taka nie dotarła do Japończyków.

Beniharuka została opracowana przez National Agriculture and Food Research Organization (NARO) i stała się odmianą zarejestrowaną w 2010 roku.

Jest to bardzo popularna odmiana typu lepkiego, o której mówi się, że zapoczątkowała boom na pieczone słodkie ziemniaki w Japonii. Według NARO odmiana jest uprawiana głównie w regionach Kyushu i Kanto, a obszary uprawy słodkich ziemniaków pracują nad tym, aby stała się odmianą markową.

Eksport słodkich ziemniaków osiągnął 1,337 miliarda jenów w okresie od stycznia do września tego roku, co oznacza wzrost o 20 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Uważany jest za jeden z produktów, którego eksport ma w przyszłości nadal rosnąć.

Hodowcy pracujący nad zwiększeniem eksportu są zaniepokojeni nielegalnym odpływem sadzonek.

– Za granicą rośnie również zapotrzebowanie na lepkie bataty – powiedziała osobazajmujący się uprawą słodkich ziemniaków w regionie Kanto. – Istnieje możliwość, że w przyszłości nasze produkty będą konkurować z produktami z Korei Południowej – dodał.

Chcemy, aby rząd podjął skuteczne działania – zakończył

– Potwierdziliśmy, że sadzonki Beniharuka zostały przewiezione do Korei Południowej i Chin – powiedział urzędnik Biura ds. Przemysłu Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa na podstawie przeprowadzonego we wrześniu dochodzenia.

Jednak w obecnym systemie trudno jest żądać od rolników z Korei Południowej zaprzestania produkcji lub ubiegania się o odszkodowanie.

Aby skorzystać z prawa hodowcy roślin do odmiany w obcym kraju, należy zarejestrować odmianę w tym kraju. Jednak zgodnie z Międzynarodową konwencją o ochronie nowych odmian roślin wiele krajów, w tym Korea Południowa, wymaga, aby wnioski o rejestrację odmiany były składane w ciągu czterech lat po rozpoczęciu przenoszenia odmiany do tych krajów, co oznacza, że ​​Beniharuka nie może być tam zarejestrowana.

Parlament obecnie obraduje nad projektem ustawy zmieniającej prawo dotyczące nasion i sadzonek, aby wprowadzić ograniczenia w wywozie ich z Japonii.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI