Konwekcyjna prognoza na dzień 07.08.2020 i noc 07/08.08.2020

Prognoza kownekcyjna

Obszar Polski nadal będzie pozostawać pod dominującym wpływem wyżu umiejscowionego w okolicy wschodniego Bałtyku. Nad Polskę w dalszym ciągu postępować będzie adwekcja bardzo ciepłych mas powietrza z kierunku wschodniego i południowo-wschodniego.

STOPIEŃ  1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru centralnej i wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu z uwagi na silne porywy wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 07.08.2020 i noc 07/08.08.2020
Prognoza konwekcyjna na dzień 07.08.2020 i noc 07/08.08.2020

Obszar objęty 1. stopniem  zagrożenie

Ze względu na prognozowaną niską zawartość wilgotności względnej, głównie w środkowej troposferze rozwój chmur kłębiasto-deszczowych (cumulonimbus) może zostać zahamowany. Jednakże istnieje szansa, że pojawią się „rozproszone”, izolowane burze występujące w formie pojedynczych komórek. Jeśli powstaną przemieszczać się one będą ze wschodu na zachód. W środowisku słabych pionowych uskoków wiatru burze cechować ma charakter quasi-stacjonarny. Istnieje więc ryzyko lokalnych zalań i podtopień. Suma opadów może osiągnąć punktowo 20-30 mm. Miejscami niewykluczone są opady drobnego gradu i silniejszy wiatr. Największej aktywności konwekcji należy oczekiwać wieczorem, gdyż wcześniej w ciągu dnia niedosyty wilgotności powietrza mogą skutecznie ograniczyć rozwój chmur Cb.

Pozostały obszar objęty możliwością burz

W wyznaczonym miejscu szansa na rozwój rozproszonych pojedynczych komórek burzowych jest mniejsza, aniżeli w obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia. Burze, jeśli się rozwiną będą słabo zorganizowane i lokalne.

Źródło: lowcyburz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności