fbpx

Kontrowersyjna umowa UE – Maroko

Parlament Europejski zaaprobował budzące od dawna kontrowersje porozumienie handlowe pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Marokiem. Tym samym nowa umowa zliberalizuje około 55% importu marokańskich produktów rolnych i rybnych do państw unijnych. Na mocy nowych postanowień w ujęciu wartościowym około 45% eksportowanych przez Unię Europejską towarów do Maroka będzie miało zredukowane stawki celne (obecnie jest to około 14,4% wartości całego eksportu), a w latach najbliższych planowany jest dalszy wzrost do około 70%.

W przypadku importu produktów z Maroka zwiększenie zliberalizowanych stawek celnych obejmie około 55% całkowitego importu z obecnych 30%. Redukcja stawek celnych będzie trwała jednak przez dość długi okres – około 10 lat. Ponadto zagwarantowano pozostawienie cen wejścia na unijny rynek oraz kontyngentów taryfowych w przypadku tzw. produktów wrażliwych”. Przede wszystkim obostrzenia te dotyczą produktów, o które najbardziej obawiali się unijni producenci – przerażeni wizją konkurencji i dumpingowych cen – czyli pomidorów, cukinii, ogórków, czosnku czy truskawek i klementynek. Wspomnianych produktów nie będzie dotyczyła liberalizacja. Ponadto zgodnie z zapisami to strona unijna ma prawo monitorować sytuację rynkową i w razie zbyt dużych dostaw produktów ogrodnictwa z Maroka interweniować. W przypadku dostaw pomidorów – wielkość bezcłowego kontyngentu pokryje zaledwie 0,6% unijnego rynku pomidorów, a kontyngent ten będzie rósł aż do sezonu 2015/2016, kiedy to ustalono jego ostateczna wielkość 285,0 tys. ton w zamian za zniesienie cen wejścia.

Baner Syngenta

Unia Europejska jest netto eksporterem do Maroka, a łączna wartość szacowana jest corocznie na około 3,0 mld euro, podczas gdy wartość importu z tego kierunku szacowana jest corocznie na około 2,0 mld euro, z czego sporą większość stanowi import pomidorów. Jednocześnie powzięto rozmowy odnoście wprowadzenia przez obie strony porozumienia gwarantującego zachowanie i wspólną ochronę produktów o chronionych nazwach geograficznych.

Formalnie nową umowa musi przyjąć Rada Europejska, a prawdopodobnie mogłaby wejść ona w życie w maju lub czerwcu bieżącego roku.
Źródło: FAMMU/FAPA, KE, Copa-Cogeca

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.