Kontrole kontroli

Jedno gospodarstwo może być odwiedzane nawet kilka razy. Kontrole na miejscu przekroczyły już półmetek. W terenie pracują zarówno tak zwani wykonawcy zewnętrzni jak i sprawdzający ich pracownicy Agencji Restrukturyzacji.

Pytanie na jakie muszą znać odpowiedź inspektorzy jest zawsze takie samo. Czy to co zgłoszono we wniosku zgadza się z rzeczywistością.

To nie pierwsza kontrola jaka jest przeprowadzana w gospodarstwie Krzysztofa Gaworskiego z Michałowic. Rolnik nie obawia się wyników kontroli – jedyny kłopot z nią związany to strata czasu.

Krzysztof Gaworski, wieś Michałowice: biorę powierzchnię działek z ewidencji gruntów nie było kłopotów z granicami tak że sądzę, że wszystko jest w porządku.

Obecność na polu podczas pracy inspekcji nie jest jednak obowiązkowa. Jacek Krysicki, ARiMR: często bywa tak, że o tym iż gospodarstwo było sprawdzane rolnicy dowiadują się po otrzymaniu protokołów.

Najczęściej popełniane błędy to nieodpowiednia powierzchnia zadeklarowana we wniosku.

Jacek Krysicki, ARiMR: do 3% nic się nie dzieje między 3 a 30 rozszerzamy kontrole na daną grupę upraw powyżej 30% na całe gospodarstwo.

W tym roku do kontroli na miejscu wytypowano ponad 100 tysięcy gospodarstw. Zaledwie 4 tysiące z nich sprawdzane jest jeszcze raz.

Leszek Szymański, ARiMR: jeżeli rolnik odmówi przeprowadzenia kontroli inspektorom terenowym, którzy posiadają uprawnienia do przeprowadzenia takiej kontroli, to musi się liczyć z tym, że nie otrzyma dotacji za 2008 rok.

O trzy procent każdy może się pomylić. Większe niezgodności oznaczają utratę części dopłat bezpośrednich.

Dorota Florczyk/Agrobiznes-TVP 1

N

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności