fbpx
Strona głównaPozostałeKontrole kontroli

Kontrole kontroli

Jedno gospodarstwo może być odwiedzane nawet kilka razy. Kontrole na miejscu przekroczyły już półmetek. W terenie pracują zarówno tak zwani wykonawcy zewnętrzni jak i sprawdzający ich pracownicy Agencji Restrukturyzacji.

Pytanie na jakie muszą znać odpowiedź inspektorzy jest zawsze takie samo. Czy to co zgłoszono we wniosku zgadza się z rzeczywistością.

To nie pierwsza kontrola jaka jest przeprowadzana w gospodarstwie Krzysztofa Gaworskiego z Michałowic. Rolnik nie obawia się wyników kontroli – jedyny kłopot z nią związany to strata czasu.

Krzysztof Gaworski, wieś Michałowice: biorę powierzchnię działek z ewidencji gruntów nie było kłopotów z granicami tak że sądzę, że wszystko jest w porządku.

Obecność na polu podczas pracy inspekcji nie jest jednak obowiązkowa. Jacek Krysicki, ARiMR: często bywa tak, że o tym iż gospodarstwo było sprawdzane rolnicy dowiadują się po otrzymaniu protokołów.

Najczęściej popełniane błędy to nieodpowiednia powierzchnia zadeklarowana we wniosku.

Jacek Krysicki, ARiMR: do 3% nic się nie dzieje między 3 a 30 rozszerzamy kontrole na daną grupę upraw powyżej 30% na całe gospodarstwo.

W tym roku do kontroli na miejscu wytypowano ponad 100 tysięcy gospodarstw. Zaledwie 4 tysiące z nich sprawdzane jest jeszcze raz.

Leszek Szymański, ARiMR: jeżeli rolnik odmówi przeprowadzenia kontroli inspektorom terenowym, którzy posiadają uprawnienia do przeprowadzenia takiej kontroli, to musi się liczyć z tym, że nie otrzyma dotacji za 2008 rok.

O trzy procent każdy może się pomylić. Większe niezgodności oznaczają utratę części dopłat bezpośrednich.

Dorota Florczyk/Agrobiznes-TVP 1

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.