Kontrole fitosanitarne w województwie mazowieckim

Producenci jabłek z województwa mazowieckiego- w szczególności z rejonu Grójca – nie mają problemu z uzyskaniem niezbędnych dokumentów i wysyłką towaru do Rosji. W województwie mazowieckim od początku 2009 roku wydano już ponad 2200 świadectw fitosanitarnych, co stanowi ponad 50% świadectw wydanych w skali całej Polski. To efekt dobrej współpracy pomiędzy tamtejszym urzędem wojewódzkim a inspektoratem ochrony roślin i nasiennictwa. N

Szybkie tempo kontroli, maksymalne udogodnienia dla eksporterów i wydanie ponad 100 świadectw fitosanitarnych dziennie

W 2009 r. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zwiększył liczbę kontrolerów, którzy mają imienne upoważnienia z Federacji Rosyjskiej, z 10 do 19, w tym w południowej części województwa – z 2 do 6. Ponadto, do pracy w rejonie Grójca skierowano w ostatnich dniach dodatkowy personel z innych części Mazowsza. W efekcie liczba wydawanych świadectw fitosanitarnych – potrzebnych m.in. do eksportu jabłek – wzrosła do ponad 200 dziennie. Wojewoda zapowiada również podjęcie starań mających na celu zmianę zasad kontroli poprzez reformę procedur zmierzających do skrócenia czasu przebywania kontrolera przy załadunku towaru oraz do podjęcia czynnej współpracy ze służbą celną – poinformował Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Warunkiem eksportu owoców i roślin jest posiadanie świadectwa fitosanitarnego wystawianego przez inspektorów. Zadanie inspektorów polega na stwierdzeniu braku chorób wysyłanego towaru. W związku z tym muszą być oni obecni przy załadunku TIR-ów od początku do końca. Czas takiej odprawy wynosi około 3-4 godzin. Najdłuższy jest w małych firmach, które nie dysponują zautomatyzowanym system załadunku. Na Mazowszu problem ten dotyczy w szczególności eksporterów jabłek z rejonu Grójca, ale także producentów pieczarek i roślin.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2008 r. wydała 12 147 świadectw fitosanitarnych w województwie mazowieckim, w tym do Federacji Rosyjskiej – 477, a z rejonu Grójca – 243. Do 27 stycznia 2009 r. inspektorzy na Mazowszu wydali już 2288 świadectw (stanowi to ponad 50% świadectw wydanych w skali całego kraju – 3931), z czego do Federacji Rosyjskiej – 1091 (w skali kraju wydano 1274 świadectwa do FR).

opr. MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj