reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Kontrole BHP w gospodarstwach. Gnębienie rolników czy burza w szklance wody?

Wiele dyskusji wywołuje ostatnio kwestia kontroli przestrzegania zasad BHP w gospodarstwach przez Państwową Inspekcję Pracy. Co rusz straszy się rolników utratą dopłat czy karami do 30 tys. złotych. Kogo jednak dotyczą kontrole i jaka będzie ich skala?

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Zgodnie z przyjętymi w tym roku przepisami, kwestia przyznawania dopłat będzie powiązana z przestrzeganiem w gospodarstwach przepisów m.in. z zakresu prawa pracy. 21 lutego zeszłego roku minister rolnictwa wydał rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie i to m.in. zawartych w nim zasad będą dotyczyły kontrole przeprowadzane w gospodarstwach przez PIP.

Kary za nieprzestrzeganie zasad BHP w gospodarstwie

Przewidziane przez ustawodawcę kary zawarte w Kodeksie pracy budzą respekt: „Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł” – czytamy w art. 283. § 1 KP. Kara wynikająca z Kodeksu to jednak nie wszystko, bowiem ARiMR może dodatkowo ukarać rolnika, u którego stwierdzono uchybienia utratą dopłat w następującej skali:

reklama
Baner Sumiagro
reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti
  • 3% całkowitej kwoty płatności – co do zasady;
  • 10% – w przypadku powtarzającej się niezgodności;
  • minimum 15% – w przypadku celowej niezgodności;
  • 100% – w przypadkach umyślnego i drastycznego nieprzestrzegania przepisów.

Kogo dotyczą kontrole BHP w gospodarstwie?

To bodaj kluczowe zagadnienie, bowiem gros gospodarstw zostanie wyłączona z kontroli. Kontrole będą bowiem dotyczyły tylko tych, które zatrudniają pracowników zgodnie z Kodeksem pracy, a ponadto zostaną z nich wyłączone m.in. gospodarstwa zatrudniające pracowników sezonowych.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Kolejnym zagadnieniem jest liczba wytypowanych do kontroli gospodarstw; w zeszłym roku skontrolowano 173 gospodarstwa. W tym, jak zapewniał wiceminister Krajewski pod koniec lutego br., ma to być 7,5 tys. gospodarstw. Czy to dużo? Przyjmując, że mamy w kraju 1,2 mln gospodarstw stanowi to zaledwie 0.625%. Zatem skala kontroli jak na razie jest naprawdę niewielka.

Postscriptum

W 2024 do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wpłynęło 9 930 zawiadomień o wypadkach w gospodarstwach. Przy pracy w rolnictwie zginęło 38 osób. Czy przestrzeganie zasad BHP to naprawdę tak wiele?

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI