Konsument dobrze poinformowany

5 lutego br. Parlament Europejski przyjął rozporządzenie, które łagodzi wymagania w zakresie oznakowań mieszanek paszowych dla zwierząt hodowlanych. W kompromisowej wersji rozporządzenia uzgodnionej przez Parlament i państwa członkowskie posłowie zapewnili klientom prawo do rzetelnej informacji o składzie mieszanek paszowych przy zachowaniu ochrony tajemnicy handlowej producentów. N

Po wybuchu epidemii BSE i wykryciu mięsa zatrutego dioksynami, w 2002 roku Unia Europejska wprowadziła przepisy, które nakazują podawanie informacji o dokładnym składzie procentowym w masie mieszanki paszowej dla zwierząt hodowlanych. Podawanie tych informacji (otwarta deklaracja”) było jednym z głównych postulatów Parlamentu Europejskiego. Rada jednak przeciwstawiła się wprowadzeniu otwartej deklaracji i dopiero w drodze procedury pojednawczej uzgodniono obowiązek umieszczania obowiązkowej deklaracji składników paszowych na etykiecie lub w załączonej ulotce, zawierającej informacje o ich odsetku wagowym, ale dopuszczono jednocześnie margines tolerancji +/- 15% zadeklarowanej wartości.

Wrp.pl za KRiR za serwis prasowy Parlamentu Europejskiego
Foto: WRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności