fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistych"Konstruktywne" rozmowy w sprawie umowy zbożowej hamują wzrost cen zbóż

“Konstruktywne” rozmowy w sprawie umowy zbożowej hamują wzrost cen zbóż

Delegacja ONZ spotkała się z rosyjskimi decydentami w Moskwie, aby omówić sprawę kontynuacji i rozszerzenia umowy zbożowej. Pozytywne sygnały ze stolicy Rosji spowodowały spadki cen zbóż i kukurydzy na paryskiej giełdzie Matif.

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric nazwał te rozmowy „pozytywnymi i konstruktywnymi”, co od razu wywarło wpływ na ceny, szczególnie na Matifie, gdzie cena pszenicy spadła o 1,28 proc. do 346,25 EUR/t. Jeszcze bardziej straciły kukurydza i rzepak, bo odpowiednio 2,2 proc. (332,75 EUR/t) i 2,05 proc. (620,75 EUR/t). Dodatkowym czynnikiem wspierającym spadki w Europie było umacniające się wobec dolara euro.

W Chicago sesja dla pszenicy zakończyła się na lekkim plusie, jednak kwestia wydarzeń na Morzu Czarnym nie jest za oceanem aż tak znacząca.

Jeśli chodzi o kukurydzę, poza pozytywnymi sygnałami z Moskwy mamy do czynienia z naturalną w okresie zbiorów zniżką cen. Ponadto, pomimo słabych prognoz, do Europy nadal napływa tańsze ziarno z Ukrainy i Brazylii.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.