Konsolidacja na chemicznym rynku

Powstał największy koncern chemiczny w Polsce, jak donosi gazeta PARKIET. Akcje Zakładów Chemicznych Police zostały wczoraj zaksięgowane na rachunku Azotów Tarnów i spółka stała się formalnie częścią grupy kapitałowej.

Wyniki finansowe Polic będą od teraz konsolidowane i – jak szacuje zarząd Azotów Tarnów – oznacza to, że tegoroczna sprzedaż grupy może sięgnąć 5 mld zł. Według założeń zarządu w przyszłym roku przychody grupy powinny wynieść około 6,5 mld zł. W zeszłym roku Azoty Tarnów mogły się pochwalić przychodami około 1,9 mld zł, natomiast Polic 2 mld zł.
Połączona grupa, jak powiedział Parkietowi Jerzy Marciniak, prezes zarządu Azoty Tarnów, jest teraz największym klientem PGNiG. Odbiera około 10 proc. sprzedawanego przez koncern gazu ziemnego. W tej sytuacji Azoty Tarnów chcą negocjować z PGNiG indywidualną umowę na dostawy.
Zapewne jeszcze jesienią dojdzie do zmian w składzie rady nadzorczej Polic. Zarząd Azotów Tarnów ma się tym zająć we wrześniu. Prawdopodobnie nowym przewodniczącym rady zostanie Jerzy Marciniak.
Przejęcie Polic to nie koniec budowania grupy kapitałowej. Azoty Tarnów złożyły wstępną ofertę zakupu czeskiej Spolany od Anwilu. Rozpoczynają badania tej spółki. Nie są jednak jedynym oferentem.
Źródło: PARKIET

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności