fbpx

Konserwacja ATV

Konserwacja jest ważnym elementem posiadania każdego pojazdu ATV (wszędołaza”). Najprostszym sposobem jest oczywiście oddanie pojazdu do punktu serwisowego, gdzie zrobią to za nas fachowcy. Ale podstawowe czynności konserwacyjne, można wykonać również samodzielnie w garażu, a przy tym zaoszczędzić pieniądze i lepiej zorientować się w działaniu i mechanicznych aspektach quadów. Dzięki temu będą długo służyły nam do wykonywania prac w gospodarstwie.”

Podstawowa konserwacja
Dwa podstawowe zadania konserwacyjne dla ATV to:
•czyszczenie i/lub wymiana filtra powietrza;
•kontrola stanu oleju i/lub jego wymiana.
Umiejętność i regularne wykonywanie tych dwóch działań sprawi, że silnik w naszym wszędołazie będzie działał sprawnie przez długie lata.

Zacznijmy zatem od filtra powietrza. W większości quadów fabrycznie stosowane są papierowe karbowane filtry powietrza, które zapewniają oczyszczenie powietrza przed wprowadzeniem go do silnika. Zwykle po dobrym dniu jazdy filtry te chwytają dużo kurzu i zanieczyszczeń. A im tego więcej, tym mniej powietrza przepuszcza filtr. Z tym bezpośrednio wiąże się wzrost zużycia paliwa. Zanieczyszczenie powietrza spowoduje też przyspieszone zużycie niektórych elementów wewnętrznych silnika, takich jak głowica i zawory.
Filtry harmonijkowe należy wymieniać częściej, gdy quady użytkowane są bardzo intensywnie. Nie jest natomiast zalecane ich czyszczenie. Istnieje jednak kilka zamiennych dostępnych filtrów powietrza, które mogą być czyszczone, np. te wykonane z gąbki. W warunkach dużego zapylenia zaleca się używanie dwóch filtrów z gąbki, ponieważ są one bardzo skuteczne w zatrzymywaniu zanieczyszczeń. Po oczyszczeniu ich wymagane jest, aby elementy filtra pokryć warstwą oleju, który z powodu lepkości pomaga zatrzymać drobne cząsteczki, które mogłyby doprowadzić do ogromnych problemów z silnikiem. Najlepiej jest postępować zgodnie z procedurami producentów odnośnie czyszczenia i ponownego pokrycia olejem. Należy zachować ostrożność, aby nie przedobrzyć z ilością oleju. Zbyt duża jego ilość może powodować problemy z czujnikiem przepływu powietrza, który wpływa na czujnik wtryskiwanego do silników paliwa.
Kolejny krok to sprawdzanie i wymiana oleju silnikowego. Silniki w ATV są małej pojemności i biorąc pod uwagę wysokie prędkości obrotowe przy których pracują, wymagają specjalnego oleju (głównie syntetyki), aby smarowanie silnika było skuteczne i efektywnie zmniejszało tarcie, gwarantując zachowanie swobody w poruszaniu się poszczególnych elementów silnika. Zawsze należy używać takiego oleju, jaki zaleca producent ATV.
Poziom oleju należy regularnie sprawdzać, nawet przed każdą jazdą. Dla większości użytkowników, wymiany oleju raz w sezonie są wystarczające, ale jeśli quad jeździ dużo i w ciężkich warunkach, trzeba go zmieniać częściej. Przy każdej wymianie oleju należy też wymieniać filtr oleju.

Yamalube®
Specjalnie do silników Yamaha inżynierowie tej marki zaprojektowali produkty Yamalube®. W ofercie znajdują się wysokiej jakości oleje oraz środki czyszczące i konserwujące. Oleje Yamalube dzięki utrzymywaniu odpowiedniego filmu olejowego chronią silnik i skrzynie biegów, umożliwiając szybszą i dokładniejszą ich zmianę oraz jednocześnie przedłużając życie tych mechanizmów. Dobór odpowiednich składników w olejach Yamalube pozwala zminimalizować tarcie, zapewniając wyższe osiągi oraz chroniąc elementy silnika przed zużyciem. Produkty Yamalube są stworzone do pracy w najbardziej ekstremalnych warunkach. Yamaha zaleca stosowanie wyłącznie Yamalube.

Spośród innych czynności rutynowa obsługa konserwacyjna w quadach obejmuje:
•sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego w chłodnicy,
•sprawdzanie przewodów i nasmarowanie,
•sprawdzanie klocków hamulcowych i poziomu płynu hamulcowego,
•sprawdzanie stanu zawieszenia,
•sprawdzanie i utrzymanie prawidłowego ciśnienia opon,
•kontrola poluzowanych śrub i osprzętu,
•sprawdzanie stanu reflektorów, tylne światła i światła stop,
•mycie ATV.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.