Konsekwencje jazdy niezarejestrowanym ciągnikiem lub z niezarejestrowaną przyczepą

fot. iStock

Pojazd niedopuszczony do ruchu to ustawowa definicja, a mówiąc prościej jest to pojazd niezarejestrowany, nieposiadający ważnych badań technicznych. Takich pojazdów, a ściślej traktorów i przyczep porusza się jeszcze po drogach całkiem sporo. Jakie zatem konsekwencje można ponieść za prowadzenie takiego pojazdu?

Wraz z nowym taryfikatorem mandatowym, który obowiązuje od początku roku, dość znacznie wzrosły stawki mandatów za wykroczenie polegające na jeździe ciągnikiem lub przyczepą, które nie są zarejestrowane, a tym samym dopuszczone do ruchu.

Obecnie stawka za to wykroczenie wynosi 1500 zł, a dodatkowo można otrzymać karę w wysokości 1000 zł za brak aktualnego OC. Jednakże tego typu konsekwencje finansowe to najmniejszy problem, ponieważ w razie ewentualnego wypadku w którym udział będzie brał taki pojazd, będą dużo większe.

Ze względu na brak OC, ponieważ pojazd niedopuszczony do ruchu nie może go mieć, nawet jeśli wypadek nie będzie z naszej winy, to i tak poniesiemy odpowiedzialność zarówno karną jak i finansową. W takim przypadku ubezpieczyciel nie pokryje żadnych strat, a cała odpowiedzialność finansowa spada na nas, a jej koszty mogą być ogromne.

Warto więc mieć powyższe uwagi na względzie, gdyż do momentu kiedy nie będziemy brali udziału w żadnym zdarzeniu drogowym wszystko będzie w porządku, ale już w przypadku wypadku konsekwencje mogą mocno zaboleć.

Zobacz także:

Nowe ciągniki spoza Unii rejestrowane nielegalnie? Jest wyrok sądu unieważniający rejestrację

17 KOMENTARZE

 1. No to powodzenia jak zarejestrować rozrzutnik obornika? I o dziwo OC łatwo można zapłacić…
  Bzdury napisane przez osobę nie mającą pojęcia.

  • Takie maszyny jak rozrzutnik, przyczepa samozbierająca do siana , snopowiązałka nie podlegają rejestracji i obejmuje je ubezpieczenie OC ciągnika rolniczego który oczywiści emusi być zarejestrowany i ubezpieczony.

  • Kolego przyczep i rozrzutników nie powinno się opłacać OC, bo w Polskich przepisach przyczepa sama nie jeździ. Więc jak zawadzisz coś przyczepą to i tak szkoda z OC traktora.

 2. W większości krajów Europy przyczepa nie musi byś zarejestrowana, ani ubezpieczona, OC pojazdu pokrywa ubezieczenie przyczepy. Ale jak to u nas bywa wszystko jest tylko po to żeby zmuszać ludzi do wykupu OC, auto może nie mieć kół ale.musi mieć OC. Jeśli coś nie ma logicznego wyjaśnienia to znaczy że ktoś na tym zarabia.

 3. Mam ciągnik na francuskich tablicach nieprzerejestrowany z ubezpieczeniem sprawny technicznie. To, że nie ma przeglądu nie znaczy, że jest niesprawny wygrałem sprawę po kolizji nikt nie ukarał mnie za nieprzerejestrowanie

 4. Nie dostaniesz kasy. Przy wypadku na drodze.. Poczytaj warunki ubezpieczenia…. Pojazd… Ma być dopuszczony.. Do ruchu… Ma posiadać przegląd… Samo ubezpieczenie. Nie wystarczy. Idź do ubezpieczalni. To się. Dowiesz

 5. Do Jarka jeśli wydajesz o kimś opinie to bądź wiarygodny i prawdomówny inaczej będziesz starą paplawa
  Traktor jest w leasingu więc musi być zarejestrowany i posiada OC/AC,jak nie znasz realiów to nie zabieraj głosu.!

 6. Oj tam. John Deere tego kłamczucha z wesela nie był zarejestrowany,ubezpieczony, poruszał się drogą publiczną co widać na filmie i jakoś nikomu nie spadł włos z głowy…

 7. A ja proponował bym dać możliwość zarejestrowania takich pojazdów które nie są kradzione ale w skutek zaniechan z przeszłości naszych ojców czy dziadków poprostu nie są zarejestrowane/nie mają dokumentów/
  A są w pełni sprawne
  A ludzie by nie ryzykowali i nie kombinowali z np.
  Kupowaniem dowodów rejestracyjnych
  I koszt takiej rejestracji też żeby nie kosztował 2000
  Tylko jakaś normalne pieniądze
  I wtedy niech są takie przepisy
  A jak na razie nasze przepisy są dziurawe jak durszlak
  A całe te kwoty za mandaty są spowodowane rozdawnictwem na lewo i prawo
  Pozdrawiam

 8. Proponował bym zapoznać się z przepisami przed publikowaniem takich tekstów! Jeżeli kolizja nastapi z winy innego uczestnika ruchu to ubezpieczyciel normalnie musi wypłacić odszkodowanie za uszkodzenie naszego mienia (nie zarejestrowanego pojazdu) Oczywiście jeśli będzie policja to wlasciciel takiego niezsrejestrowanego pojazdu dostanie mandat i poniesie konsekwencje za brak oc :(

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj