Konkurs EUROZAGRODA rozstrzygnięty

8 grudnia 2010 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste podsumowanie II edycji Konkursu EUROZAGRODA Właścicielom i projektantom obiektów nagrodzonych i nominowanych, statuetki, medale pamiątkowe, dyplomy oraz czeki pieniężne wręczyli minister Marek Sawicki oraz Przewodniczący Kapituły EUROZAGRODY prof. dr hab. inż. Andrzej Myczko.

Celem konkursu EUROZAGRODA jest upowszechnianie tzw. dobrych praktyk w budownictwie wiejskim, a efektem tworzenie mapy wzorcowych obiektów zagrodowych, które – rozsiane po całej Polsce – stanowią inspirację i wzorce do naśladowania dla rolników podejmujących inwestycje budowlane. Laureaci Konkursu zapewniali, że każdemu, kto ich odwiedzi, chętnie pokażą nagrodzone obiekty i podzielą się z nim swoimi doświadczeniami z okresu budowy i eksploatacji.
Wszystkie obiekty nagradzane w Konkursie są oznaczane tablicami informacyjnymi z logo EUROZAGRODY i napisem Laureat Konkursu”.
II edycja Konkursu trwała przez cały 2010 rok. Kapituła nominowała do nagród 11 obiektów z całej Polski. Po zapoznaniu się ze szczegółową dokumentacją wszystkich nominowanych obiektów, wykonaną w terenie, Kapituła postanowiła przyznać właścicielom i projektantom nagrody po 10 000 zł w czterech kategoriach konkursowych: budynki inwentarskie, budynki magazynowe i gospodarcze, budynki mieszkalne, inne obiekty zagrodowe i obiekty ochrony środowiska.
Finałowa gala EUROZAGRODY była też okazją do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań technicznych związanych z budową i wyposażeniem biogazowi.