fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKonkrety albo protest. Dziś zapadnie decyzja

Konkrety albo protest. Dziś zapadnie decyzja

Pomimo ustaleń jakie zapadły podczas spotkania na granicy polsko-ukraińskiej ministrów rolnictwa Roberta Telusa i Mykoły Solskiego, NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych podtrzymuje decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej na granicy polsko-ukraińskiej. Protest ma rozpocząć się 12 kwietnia i potrwać trzy dni. 

Przypomnijmy, że podczas spotkania na granicy polsko-ukraińskiej ministrów rolnictwa Roberta Telusa i Mykoły Solskiego strona ukraińska zobowiązała się do wstrzymania eksportu zbóż do Polski do 1 lipca 2023 r. 

– Te ustalenia to na razie tylko deklaracje słowne – powiedział nam Adrian Wawrzyniak, rzecznik Solidarności Rolników Indywidualnych – oczekujemy solidnych gwarancji, których na razie nie ma. Podtrzymujemy nasz protest, chyba że zapadnie inna decyzja na spotkaniu z ministrem, które odbędzie się dziś, 11 kwietnia, w Rakołupach Dużych. 

Protestujący rolnicy mają zgromadzić się w miejscowości Okopy, gmina Dorohusk, powiat chełmski, woj. lubelskie) o godz. 10.00 i blokować drogę krajową nr 12 na wysokości skrzyżowania z drogą 816, łącznie z drogami serwisowymi. Zakończenie protestu przewidziane jest na 14.04.2023 r. o godz. 23.59. 

Jak informuje NSZZ Solidarność RI akcje protestacyjne mają odbyć się również w Szczecinie, gdzie 13 kwietnia ma kontynuować swój protest Zachodniopomorska Rada Wojewódzka Solidarności Rolników Indywidualnych. Protestujący zgromadzą się na placu Solidarności o godz 11.00 i będą kolumnami ciągników blokować miasto. 

Również na 13 kwietnia Dolnośląska Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność” organizuje przejazd kolumny ciągników z miejscowości Kostomłoty – Środa Śląska w ciągu drogi krajowej 94, oraz zgromadzenie na parkingu samochodów ciężarowych przy drodze krajowej 94 w miejscowości Juszczyn. Zgromadzenie protestujących rozpocząć się ma o godz. 11.00.  

Jak mówi rzecznik NSZZ Solidarność RI, wiele zależy od spotkania w Rakołupach Dużych, na które przybędą przedstawiciele organizacji rolniczych z 5 krajów UE.  

Polskę reprezentować będą: NSZZ RI Solidarność, ZZR Samoobrona, ZZ Ojczyzna, OPZZ, KZRKIOR, AgroUnia, ZMW, ZTR, Stowarzyszenie Oszukana Wieś; 

Czechy: CMSZP, Agrarian Chamber, Association Private Agriculture 

Rumunię: FORUMUL APPR 

Bułgarię: National Grain Producers 

Słowację: ASYF 

Tematem rozmów będzie ochrona rynków wewnętrznych, import produktów rolnych z Ukrainy i wsparcie UE dla krajów graniczących z Unią. W spotkaniu ma również uczestniczyć minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus – rozmowy z nim mogą zadecydować o odwołaniu planowanego protestu.  

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]