fbpx
Strona głównaPozostałeKonieczność importu rzepaku

Konieczność importu rzepaku

Ocenia się, że zbiory rzepaku w Unii Europejskiej w bieżącym roku wyniosły17,3-18,0 mln ton. Jest to ilość mniejsza niż spodziewano się wcześniej, ale większa od zbiorów w 2006/07 roku gospodarczym, które wyniosły 16,09 mn ton.


Jednakże zapotrzebowanie na olej rzepakowy jest obecnie znacznie większe – zarówno ze strony przemysłu spożywczego, jak i produkcji biopaliw. Oczekuje się więc wzrostu importu rzepaku, najprawdopodobniej z Ukrainy, Rosji i Australii. Zwiększy się on z 480 tys. ton w 2006/07 r. do 710 tys. ton w 2007/08 r. Na zapotrzebowanie na rzepak ma duży wpływ podaż słonecznika, którego olej oceniany jest jako zdrowszy. Wysokie ceny rzepaku utrzymają się póki nie ma dość słonecznika, którego zbiory w wielu krajach (Ukraina, Rumunia, Argentyna) były niskie.

(Agra Europe 2007, nr 2273, s. M/3)
W.M.

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.