Konieczna zmiana procedur ARiRM odnośnie weryfikacji powierzchni

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych  wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę procedur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  odnoszących się do weryfikacji powierzchni PEG, tak aby rolnicy nie otrzymywali postanowień o wznowieniu postępowania administracyjnego z urzędu w sprawie przyznania płatności bezpośrednich, w sytuacji gdy różnice nie są istotne i postępowania kończą się umorzeniem spraw.

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  wysyła do rolników postanowienia o wznowieniu postępowania administracyjnego z urzędu w sprawie przyznania płatności za 2019 r. Sprawy dotyczą weryfikacji niewielkich powierzchni i nie powodują zwrotu nienależnie pobranych kwot, a jedynie kosztowną korespondencję i stres związany z otrzymaniem postanowienia o wznowieniu postępowania, nałożeniu sankcji i ich umorzeniu. Podejmowane przez ARiMR procedury administracyjne powodują konieczność poprawiania wniosków w innych działaniach (np. materiał siewny, młody rolnik, restrukturyzacji gospodarstw) – informuje Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

W ocenie samorządu rolniczego takie sytuacje zdarzają się co roku i narażają rolników na niepotrzebny stres, a budżet państwa na dodatkowe wydatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności