Konieczna jest zmiana ustawy

W związku z licznymi wypadkami, jakim ulęgają dzieci rolników pomagające w pracach gospodarskich, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych w celu zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w zakresie umożliwiającym objecie ubezpieczeniem wypadkowym również dzieci rolników uczestniczące w pracach pomocniczych w czasie wakacji.

W obecnej sytuacji prawnej, aby uznać dziecko rolnika za domownika, musi ono mieć ukończone 16 lat, pozostawać z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkiwać na terenie gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie oraz stale pracować w tym gospodarstwie rolnym i nie być związane z rolnikiem stosunkiem pracy.

– Przy takiej regulacji poza zakresem ubezpieczenia pozostają dzieci, które uczą się i zamieszkują w internatach, nie pracują w gospodarstwie stale, a jedynie doraźnie pomagając w gospodarstwie w czasie akcji. Dlatego też mając na względzie, że większość wypadków zdarza się właśnie w tym okresie, proponujemy zmianę przepisów polegającą na takim rozszerzeniu definicji domownika, aby ubezpieczeniu wypadkowemu mogły podlegać również dzieci pomagające w pracach w gospodarstwie rolnym, w zakresie w jakim przepisy BHP wykonanie tych prac dopuszczają – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności