fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeKonieczna jest zmiana ustawy

Konieczna jest zmiana ustawy

W związku z licznymi wypadkami, jakim ulęgają dzieci rolników pomagające w pracach gospodarskich, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych w celu zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w zakresie umożliwiającym objecie ubezpieczeniem wypadkowym również dzieci rolników uczestniczące w pracach pomocniczych w czasie wakacji.

W obecnej sytuacji prawnej, aby uznać dziecko rolnika za domownika, musi ono mieć ukończone 16 lat, pozostawać z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkiwać na terenie gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie oraz stale pracować w tym gospodarstwie rolnym i nie być związane z rolnikiem stosunkiem pracy.

– Przy takiej regulacji poza zakresem ubezpieczenia pozostają dzieci, które uczą się i zamieszkują w internatach, nie pracują w gospodarstwie stale, a jedynie doraźnie pomagając w gospodarstwie w czasie akcji. Dlatego też mając na względzie, że większość wypadków zdarza się właśnie w tym okresie, proponujemy zmianę przepisów polegającą na takim rozszerzeniu definicji domownika, aby ubezpieczeniu wypadkowemu mogły podlegać również dzieci pomagające w pracach w gospodarstwie rolnym, w zakresie w jakim przepisy BHP wykonanie tych prac dopuszczają – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.