fbpx

Konieczna jest zmiana procedur kontrolnych ARiMR

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę procedur kontrolnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Obecnie rolnik nie jest informowany o wszystkich kontrolach przeprowadzanych na miejscu w jego gospodarstwie przez ARiMR. Część kontroli przeprowadza się na wybranych pojedynczych działkach, głównie w kontrolach dywersyfikacji upraw, utrzymania obszarów proekologicznych i innych kontroli bezpośrednio na polu. Rolnik o przeprowadzonej kontroli dowiaduje się dopiero w momencie otrzymania decyzji obszarowej, która przeważnie jest wystawiana po żniwach i nie ma możliwości udowodnienia ewentualnych błędów pojawiających się w kontroli.

Samasz loteria - baner

Zdaniem KRIR informowanie rolnika minimum dobę przed kontrolą i informowanie o wynikach kontroli niezwłocznie po przeprowadzonej kontroli powinno być obowiązkowe za każdym razem. Dzięki temu rolnik, który nie zgadza się z wynikami przeprowadzonej kontroli będzie mógł wnosić o przeprowadzenie dodatkowej kontroli w gospodarstwie.

– Osoby przeprowadzające kontrolę w na miejscu obowiązkowo powinny mieć wykształcenie rolnicze, dzięki temu nie byłoby błędów w rozpoznaniu nazw upraw na kontrolowanych powierzchniach. Niedopuszczalne jest też angażowanie studentów do przeprowadzania kontroli terenowych, w wyniku których sankcje mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, bo są to osoby bez doświadczenia zawodowego, a wykonują bardzo odpowiedzialną pracę – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Źródło: KRIR

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.