Konieczna jest jednoznaczna interpretacja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jednoznaczną interpretację, czy jeśli rolnik wysiał materiał jesienią, a uprawy wymarzły i siał ponownie, używając materiału kwalifikowanego czy elitarnego – na oba może dostać dopłatę.

Jak zaznacza KRIR, sprawa dotyczy sytuacji, w której rolnikowi poszkodowanemu przez przymrozki (starty udokumentowane protokołem komisji szacującej powołanej przez Wojewodę) odmówiono przyznania dopłaty do materiału siewnego. Agencja Rynku Rolnego swoją odmowną decyzję argumentuje faktem, iż w protokole stwierdzono, że straty nie przekroczyły 30%.

Z kolei rolnikom z miejscowości, w których tych komisji nie powołano, a którym wójt wydał zwykłe zaświadczenie o wystąpieniu przymrozków w uprawach, Agencja przyjęła wnioski, mimo że nie ma w nich mowy o przekroczeniu 30% strat w gospodarstwie.

Dlatego też, z uwagi na zbliżający się termin składania wniosków, samorząd rolniczy prosi resort rolnictwa o pilną interwencję w tej sprawie, tym bardziej, że w „Warunkach uzyskania dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach pomocy de minimis w rolnictwie” nie ma wymogu przekroczenia progu 30% strat w gospodarstwie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności