fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówKoniec zerowego VAT-u na nawozy? Paradoksalnie może to być... dobra informacja

Koniec zerowego VAT-u na nawozy? Paradoksalnie może to być… dobra informacja

Jak donoszą media, rząd może wycofać się z tarczy antyinflacyjnej. Wszystko to ze względu na wątpliwości Komisji Europejskiej wobec tego rodzaju pomocy. Wg informacji medialnych może chodzić nawet o interwencję Brukseli.

Do sprawy odniósł się już premier Mateusz Morawiecki.

– Ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT – stwierdził prezes Rady Ministrów cytowany przez polskieradio24.pl.

Obecna tarcza antyinflacyjna ma obowiązywać do końca roku. Rozwiązanie to spowodowało obniżkę podatku VAT; w przypadku paliw do 8 proc., zaś w przypadku gazu i nawozów oraz niektórych produktów żywnościowych jest to obecnie 0 proc.

Premier zapowiedział także, że dopóki nie będzie poważnego sprzeciwu UE, obniżone stawki VAT-u na żywność zostaną utrzymane. Ponadto tarcza ma być utrzymana, jednak na innych zasadach, między innymi poprzez kształtowanie cen przez spółki energetyczne w taki sposób, aby niwelowały one powrót do pierwotnych stawek VAT. Jeżeli taki mechanizm zadziałałby w przypadku nawozów, byłaby to dobra informacja. Wówczas sytuacja dla rolników na ryczałcie nie zmieniłaby się, zaś na obniżeniu cen hurtowych skorzystaliby także pozostali rolnicy, i tak zwolnieni z podatku VAT.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.