Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, środki na realizowany dotychczas Program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie są już niemal wyczerpane, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przewiduje ich zwiększenia.
Program realizowany był w latach 2019-2023, a do rolników z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafiło ponad 299,94 mln zł z przeznaczonych na ten cel 300 mln zł. Choć resort rolnictwa zabiegał o kontynuację Programu, ten znajdzie ciąg dalszy tylko jeżeli w NFOŚiGW znajdą się nań odpowiednie środki.
Nie oznacza to jednak całkowitego odcięcia rolników od funduszy na wapnowanie; jak informuje MRiRW, o takie można ubiegać się w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.
– W ramach tej praktyki wsparcie w zakresie wapnowania do danej działki rolnej przysługuje raz na 4 lata do gruntów o pH ≤ 5,5, które zostały poddane zabiegowi wapnowania, jeżeli rolnik w okresie 4 lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie płatności nie otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej decyzji w sprawie przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego – przypomina WIR.