fbpx

Koniec października to nie koniec stosowania nawozów organicznych

Nominalnie termin stosowania nawozów organicznych trwa do końca października, jednak są wyjątki od tej reguły. Tzw. program azotanowy w szczególnych przypadkach dopuszcza możliwość stosowania ich do końca listopada, a nawet dłużej.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nawozy naturalne można stosować do końca listopada na wypadek:

Samasz loteria - baner

  • niekorzystnych warunków pogodowych – np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, wystąpienia suszy; w tych sytuacjach termin stosowania nawozów to dzień 30 listopada – przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków; rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października;
  • zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach – wówczas termin stosowania nawozów to koniec jesieni (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia).

W pierwszym przypadku oceny warunków pogodowych rolnik dokonuje samodzielnie, zaś w drugim należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki azotu wynoszącej 30 kg/ha oraz o dokumentacji terminu zbioru, daty zastosowania nawozu i jego rodzaju.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.