fbpx

Koniec negocjacji UE-Mercosur. Największej w historii umowy dotyczącej ochrony produktów spożywczych i napojów z UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i jej odpowiednicy z czterech krajów Mercosur, tj. prezydent Brazylii Lula, prezydent Argentyny Milei, prezydent Paragwaju Peña i prezydent Urugwaju Lacalle Pou zakończyli negocjacje w sprawie przełomowej umowy o partnerstwie UE-Mercosur.

Baner Kuhn

Proponowana umowa UE-Mercosur składa się z filaru politycznego i współpracy oraz filaru handlowego. Zakończenie negocjacji stanowi pierwszy krok w procesie zmierzającym do zawarcia umowy. Oficjalne dokumenty zostaną opublikowane online w ciągu najbliższych dni.

– To umowa korzystna dla obu stron, która przyniesie znaczące korzyści konsumentom i przedsiębiorstwom po obu stronach. Skupiamy się na uczciwości i wzajemnych korzyściach. Wysłuchaliśmy obaw naszych rolników i podjęliśmy działania. Ta umowa obejmuje solidne zabezpieczenia chroniące wasze źródła utrzymania.

Umowa UE-Mercosur jest największą umową w historii, jeśli chodzi o ochronę produktów spożywczych i napojów z UE. Ponad 350 produktów UE jest obecnie chronionych oznaczeniem geograficznym. Ponadto nasze europejskie standardy zdrowotne i żywnościowe pozostają nienaruszalne. Eksporterzy Mercosuru będą musieli ściśle przestrzegać tych norm, aby uzyskać dostęp do rynku UE. Taka jest rzeczywistość umowy, która pozwoli firmom z UE zaoszczędzić 4 miliardy euro rocznie na cłach eksportowych – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

KE informuje, że umowa ta pojawia się w krytycznym momencie dla obu stron, stwarzając możliwości osiągnięcia dużych wzajemnych korzyści poprzez wzmocnienie współpracy geopolitycznej, gospodarczej, w zakresie zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa. Wesprze wzrost gospodarczy, zwiększy konkurencyjność. Bierze pod uwagę interesy wszystkich Europejczyków, w tym niezwykle ważnego sektora rolniczego UE. Pomoże zwiększyć eksport rolno-spożywczy UE, chroniąc jednocześnie wrażliwe sektory. Jednocześnie utrzymuje normy UE dotyczące zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności, zapobiegając przedostawaniu się niebezpiecznych produktów na nasz rynek. Wsparcie dla konkurencyjności i bezpieczeństwa gospodarczego UE i Mercosur.

Baner Kioti
SDF baner

– Podpisaliśmy historyczne porozumienie, które tworzy największą na świecie strefę wolnego handlu. W czasach, gdy potrzebujemy pozytywnych wiadomości, jest to świetny rozwój między wieloletnimi partnerami. Dla Europejczyków otwiera to ogromny region do swobodnego handlu, w tym dostęp do kluczowych surowców, i zmniejsza ryzyko, że konkurenci zastąpią nas w przypadku naszej nieobecności.

Umowa tworzy rynek dla ponad 700 milionów ludzi i oszczędza przedsiębiorstwom w Europie miliardy euro rocznie na taryfach celnych. Dla obu stron doprowadzi to do powstania wielu nowych miejsc pracy i możliwości. To dobra polityka zagraniczna i dobry dzień dla UE i naszych partnerów w Ameryce Łacińskiej – powiedziała Kaja Kallas, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i przedstawicielka ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa

KE wskazuje w swoim komunikacie, że ta przełomowa umowa UE-Mercosur:

  • Zabezpieczy i zdywersyfikuje nasze łańcuchy dostaw.
  • Stworzy nowe możliwości dla wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, usuwając często zaporowe cła na eksport z UE do Mercosur.
  • Zaoszczędzi przedsiębiorstwom z UE 4 miliardy euro ceł rocznie.
  • Zapewni preferencje handlowe w strategicznych sektorach przemysłu o zerowej emisji netto, takich jak technologie energii odnawialnej i paliwa niskoemisyjne.
  • Pomoże małym i średnim przedsiębiorstwom eksportować więcej, ograniczając biurokrację.
  • Zabezpieczy wydajny, niezawodny i zrównoważony przepływ surowców, które mają kluczowe znaczenie dla globalnej zielonej transformacji.
  • Wzmocnione zaangażowanie w zrównoważony rozwój

Umowa przenosi zobowiązania UE-Mercosur w zakresie zrównoważonego rozwoju na wyższy poziom poprzez uczynienie Porozumienia paryskiego istotnym elementem relacji UE-Mercosur. Konkretne zobowiązania do powstrzymania wylesiania. Jasne i wykonalne zobowiązania dotyczące zrównoważonego rozwoju, w tym praw pracowniczych oraz zrównoważonego zarządzania i ochrony lasów. Aktywną rolę organizacji społeczeństwa obywatelskiego w monitorowaniu wdrażania umowy, w tym praw człowieka lub kwestii środowiskowych. Ponadto 1,8 mld euro wsparcia UE ułatwi sprawiedliwą zieloną i cyfrową transformację w krajach Mercosuru, jako część Global Gateway.

Baner McHale
Baner Kuhn

2 KOMENTARZE

  1. Import z Ukrainy płodów rolnych nie spełniających jakościowych norm i ilościowych kontyngentów UE doskonale pokazuje, że i w tym przypadku interes europejskich rolników nie zostanie w żaden sposób zabezpieczony. Bujać to my, a nie nas.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.