fbpx

Koniec bateryjnego chowu niosek w Unii Europejskiej

Komisja Europejska ustaliła, że nieodwołalnie 1 stycznia 2012 r. jest datą, od której konwencjonalny, bateryjny chów niosek będzie niedozwolony. Organizacje producentów dążyły do przedłużenia okresu przejściowego argumentując, że przestawienie chowu na tzw. wzbogacone klatki, czyli o podwyższonych standardach* lub na inne systemy utrzymania jest kosztowne i nie wszyscy zdołają dokonać tego do 2012 r.


Komisja podjęła decyzję po zapoznaniu się z raportem European Food Safety Authority dotyczącym skutków chowu bateryjnego. Według autorów raportu, zwiększa on ryzyko zachorowań kur, złamań kości, problemy behawioralne i śmiertelność ptaków. Ponadto konsumenci coraz częściej kupują jaja od kur chowanych w innych warunkach niż bateryjne i są skłonni płacić drożej na nie. Koszt zmiany zasad chowu w przeliczeniu na 1 jajo nie będzie większy niż 1 cent.

* w klatce wzbogaconej na 1 ptaka przypada 750 cm2 (w baterii – 550 cm2), zawiera ona gniazdo, ściółkę, grzędę i miejsce do grzebania.

(Agra Europe 2008, nr 2292, s. EP/6)
W.M.

N

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner