fbpx
Strona głównaPozostałeKoniec bateryjnego chowu niosek w Unii Europejskiej

Koniec bateryjnego chowu niosek w Unii Europejskiej

Komisja Europejska ustaliła, że nieodwołalnie 1 stycznia 2012 r. jest datą, od której konwencjonalny, bateryjny chów niosek będzie niedozwolony. Organizacje producentów dążyły do przedłużenia okresu przejściowego argumentując, że przestawienie chowu na tzw. wzbogacone klatki, czyli o podwyższonych standardach* lub na inne systemy utrzymania jest kosztowne i nie wszyscy zdołają dokonać tego do 2012 r.


Komisja podjęła decyzję po zapoznaniu się z raportem European Food Safety Authority dotyczącym skutków chowu bateryjnego. Według autorów raportu, zwiększa on ryzyko zachorowań kur, złamań kości, problemy behawioralne i śmiertelność ptaków. Ponadto konsumenci coraz częściej kupują jaja od kur chowanych w innych warunkach niż bateryjne i są skłonni płacić drożej na nie. Koszt zmiany zasad chowu w przeliczeniu na 1 jajo nie będzie większy niż 1 cent.

* w klatce wzbogaconej na 1 ptaka przypada 750 cm2 (w baterii – 550 cm2), zawiera ona gniazdo, ściółkę, grzędę i miejsce do grzebania.

(Agra Europe 2008, nr 2292, s. EP/6)
W.M.

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.