fbpx

Kongres w Olsztynie: wiedza i nowości

Jaka przyszłość czeka hodowców i producentów bydła oraz mleka? Jakie metody żywienia przynoszą najlepsze efekty w produkcji zwierzęcej? Jak zwiększyć wydajność mleczną swoich krów? Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź biorąc udział w II Międzynarodowym Kongresie Innowacje/Nowe technologie w Hodowli – Produkcji oraz Profilaktyce Chorób Bydła Mlecznego i Mięsnego, który odbywał się w dniach 24-25 listopada br. W Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczestnicy Kongresu wysłuchali 35 wykładów. W spotkaniu wzięło udział 40 wystawców.

Choć frekwencja ze strony producentów rolnych nie dopisała (na salach wykładowych głównie zasiadali studenci i dziennikarze), to strona merytoryczna Kongresu była przygotowana z przemyśleniem. Szereg prezentowanych wykładów zarówno o rynku mleka i mięsa, genetyce jak i typowo specjalistycznych na temat żywienia, chorób i profilaktyki zdrowotnej zwierząt, sprawiło, że było czego posłuchać. Generalnie tematyka Kongresy w przewadze była skupiona na produkcji bydła mlecznego.

Samasz loteria - baner

Na zdjęciu: Stanisław Brodziak, prezes Stowarzyszenia Promocji Obszarów Wiejskich, podczas oficjanlego otwarcia Kongresu w Olsztynie w dniach 24 listopada br.
<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/IMG_4444.JPG align=right width=200
Do utrzymania produkcji mleka a zarazem spożywania wyrobów mleczarskim w większym stopniu, namawiał Waldemar Broś z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Jego zdaniem rolnicy za ten rok produkcyjny, nie będą musieli płacić kar za przekroczenie limitu, a hossa na światowym rynku mleka utrzyma się przez dłuższy czas. Sprzyja temu zmiana świadomości konsumentów na całym świecie, którzy przekonali się do spożywania tego typu produktów. Ponadto Komisja Europejska zapowiedziała zwiększenie przydziału krajowej rezerwy mleka o 2% dla wszystkich krajów wspólnoty. W Polsce da to możliwość wprowadzenia do obrotu o 190 mln kg mleka więcej. Zdaniem W. Brosia, Polska docelowo potrzebuje jeszcze ok. 1 miliarda kg limitu na produkcję mleka (dziś kwota ta wynosi 9 mld 380 kg).
Prof. dr hab. Janusz Klupczyński z UWM Olsztyn omówił możliwości i ograniczenia rozwoju hodowli i chowu bydła mięsnego w świetle Wspólnej Polityce Rolnej. Prof. Dr hab. Piotr Golik z AR Poznań, przedstawił najnowsze innowacje w produkcji pasz z użytków zielonych dla bydła mlecznego i mięsnego, a prof. Dr. Hab. Tomasz Janowski omówił zaburzenia okołoowulacyjne u bydła. Warto było również wysłuchać wykładu prof. Dr hab. Sławomira Zduńczyka z UWM Olsztyn, który omówił najczęściej występujące problemy i błędy popełniane przy rozpoznawaniu ciąży u bydła, także te, które popełniają lekarze i zootechnicy.
Oczywiście na Kongresie nie mogło zabraknąć tematu związanego z GMO. Prof. dr hab. Zenon Zduńczyk z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, rozpoczął wykład od prezentacji stanowiska Komitetu Ochrony Roślin PAN w sprawie roślin GM w Polsce. Jednym słowem, prof. w przejrzysty sposób omówił, co możemy stracić, a co zyskać będąc krajem wolnym od GMO.
Przemiany w sektorze produkcji mlecznej, jakie dokonały się po wprowadzeniu kwotowania produkcji w Polsce, przedstawił Andrzej Milkiewicz z Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie. Podczas prezentacji, przedstawiciel ARR, omówił jak na tle całego kraju wygląda sytuacja w woj. warmińsko- mazurskim, które jest ważnym regionem dla produkcji mleczarskiej w Polsce.

Dużym zainteresowaniem wśród rolników uczestniczących w Kongresie, cieszyły sie stoiska firm, które prezentowały nowości. Na zdjęciu: Przedstawiciel firmy ProMleko Serwis- Bartosz Witkowski – rozmawia z rolnikiem o nowej ofercie maszyn zielonkowych firmy Lely

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/OLSZTYN115.jpg align=left width=200Ciekawie zaprezentowało się również kilka firm. Uwagę uczestników przykuła prezentacja firmy WestfaliaSurge, na temat doboru odpowiednich urządzeń do wielkości stad krów, w której przedstawiciel firmy, p. Marcin Wodecki, oprócz omówienie zalet różnych instalacji udojowych, omówił także nowość w ofercie firmy, jaką jest robot udojowy RMS (Robot Milking System). Innowacyjność robota, polega na ograniczeniu pracy producenta podczas udoju krów. Rewolucyjność tego urządzenie polega m.in na tym, że udój zwierząt odbywa się praktycznie bez udziału człowieka. Maszyna pobija rekordy popularności w Skandynawii. W Polsce pracują ponoć już pierwsze roboty tego typu – najprawdopodobniej zakupiła go jedna ze spółdzielni mleczarskiej w Wielkopolsce. Robot jest bardzo drogi, kosztuje ok. 500 tys. zł. Znajdzie zastosowanie w stadach od 70 do 2000 krów. (więcej w kolejnych artykułach).
Kolejną nowością była prezentacja maszyn zielonkawych marki Lely, rodem z Holandii, których głównym dystrybutorem na Polskę jest firma ProMleko Serwis. Wśród bogatej oferty firmy, na nasz rynek trafią 3 grupy produktów tej marki, a mianowicie: kosiarki, grabiarki i przetrząsącze. Maszyny mają stać się konkurencją dla takich firm jak Kuhn, czy Pottinger. Bardzo popularne są m.in. wśród rolników w Danii. (więcej w kolejnych artykułach).
O genetyce zwierząt, mówiła m.in. dr Katarzyna Pakuła z WWS Polska, która na przykładzie Stanów Zjednoczonych i Polski, przedstawiła trendy w genetyce zwierząt. Ciekawostką jest fakt, że wzrasta zapotrzebowanie na nasienie seksowne, które pozwala na pozyskanie większej ilości urodzeń jałówek. (W Polsce sprzedaje się rocznie 200 słomek z taki nasieniem, co wypełnia zaledwie ok. 6% krajowego zapotrzebowania – dopisek red.).

Tradycyjnie rozdano złote medale za najbardziej innowacyjne produktu prezentowane przez wystawców. Wyróżniono także tych, którzy wspomogli organizację Kongresu. Pucharami nagrodzono najlepsze, zdaniem PFHBiPM, gospodarstwa rolne o profilu mleczarskim, które dokonały dużego postępu technologicznego.

Organzatorami Kongresu w Olsztynie byli: Krajowe Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie oraz Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych.

M. Simiński
Wrp.pl
redakcja@wrp.pl

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.