Kongres Europejskich Rolników

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki uczestniczył w Kongresie Europejskich Rolników, który odbywał się w Brukseli. Kongres organizowany jest corocznie przez COPA COGECA. W tym roku poświęcony był „Nowej Wspólnej polityce rolnej i rolnictwu rodzinnemu: wzrost i zatrudnienie na obszarach wiejskich”.

Minister Sawicki przedstawił prezentację pt. „Jak zagwarantować wspólnotowy charakter WPR w ramach przyszłych reform”.
– Muszą być spełnione trzy warunki: po pierwsze potrzebujemy więcej europejskiej solidarności, po drugie mniej narodowych egoizmów, a po trzecie musimy patrzeć na WPR przez pryzmat celów a nie tylko chęci podziału budżetu – to według ministra zagwarantuje wspólnotowy charakter tej jednej z najstarszych wspólnotowych polityk.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że zawsze wsłuchuje się w głos polskich oraz europejskich rolników i uważa, iż wyznaczone 52 lata temu cele WPR są nadal aktualne. Niezbędna jednak jest debata w gronie państw członkowskich, za którą pójdzie pełne respektowanie dokonanych ustaleń.

Minister zwrócił też uwagę na potrzebę wypracowania odpowiednich mechanizmów na wypadek takiego kryzysu jak obecny, spowodowany rosyjskim embargiem.
– Nie możemy się zgadzać na nierówne traktowanie rolników zrzeszonych i niezrzeszonych – podkreślił minister Sawicki dodając, że – jest to szczególnie dotkliwe dla krajów, gdzie poziom zorganizowania jest niski.
W debacie głos zabrali m.in.: komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Dacian Ciolos, przewodniczący COMAGRI PE Czesław Siekierski, przedstawiciel włoskiej prezydencji – włoski sekretarz stanu ds. rolnictwa Giuseppe Castilione, jak również liczni przedstawiciele COPA, COGECA, CEJA, a także przedstawiciele rządów państw członkowskich oraz instytucji unijnych.
Kongres został zorganizowany w Międzynarodowym Roku Rolnictwa Rodzinnego ONZ 2014. Podczas Kongresu zwrócono uwagę na znaczenie badań i innowacji dla rentowności sektora rolnego oraz zastanawiano się nad dalszymi działaniami.

MRiRW /AT/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności