Lubelska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa z “uprzejmą prośbą o podjęcie pilnej interwencji” w sprawie odrzucania przez ARiMR wniosków rolników, którzy, korzystając z dotacji na “Małe przetwórstwo”, chcą budować same budynki bez wyposażenia. Ministerstwo informuje, że zmiana przepisów jest niemożliwa, ponieważ bez wyposażenia taki budynek może być wykorzystany do innych celów.
O sprawie poinformowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, która przekazała prośbę Lubelskiej Izby Rolniczej do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ubiegłym tygodniu KRIR otrzymała odpowiedź, w której MRiRW wyklucza możliwość zmiany przepisów w myśl prośby LIR.
Na jakiej podstawie Agencja odrzuca wnioski?
– Pracownicy ARiMR informują rolników, że jeżeli we wniosku znajdzie się informacja, iż w ramach inwestycji powstanie tylko budynek służący do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych (…) a nie będzie wskazanej inwestycji towarzyszącej polegającej na zakupie wyposażenia tego budynku w postaci maszyn, urządzeń, linii technologicznych (…) to takie wnioski nie będą (…) kwalifikowane do dofinansowania – wyjaśnia Lubelska Izba Rolnicza.
Działanie Agencji nie ma podstaw prawnych?
Według LIR wytyczne, którymi kieruje się Agencja, zostały wydane po zakończeniu naboru w ramach tego działania. W Rozporządzeniu i Regulaminie nie ma zapisu, który zobowiązuje wnioskodawcę do zakupu ww. wyposażenia budynku, ani też informacji, że brak wskazania takiego zakupu będzie skutkował odrzuceniem wniosku.
Rolnicy chcą wykonać proces “ręcznie”
– Wielu rolników chciałoby wybudować w ramach dotacji wyłącznie budynek, a cały proces przygotowania do sprzedaży wykonać w sposób ręczny (sformułowanie oryginalne – red.), bez stosowania drogich linii do sortowania, mycia, czy też pakowania, w oparciu o posiadanie urządzenia lub zakup używanych urządzeń poza projektem – tłumaczy LIR.
Ministerstwo – nie ma takiej możliwości
Ministerstwo Rolnictwa odpowiada, że cała interwencja służy wsparciu pozycji rolnika w łańcuchu dostaw poprzez skracanie tego łańcucha, w związku z powyższym:
– nie jest możliwe wsparcie przedsięwzięć dotyczących wyłącznie kosztów budowlanych, bowiem tego typu projekty nie wypełniają celów realizacji w zakresie części nr 3 inwestycji A1.4.1. KPO dotyczących skracania łańcuchów dostaw żywności. Brak ujęcia w ramach inwestycji kosztów dotyczących wyposażania budynków w zakresie infrastruktury przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży produktów oznacza, iż inwestycja może być używana do innych celów, w tym również na potrzeby rolnej produkcji pierwotnej, która na mocy rozporządzenia wdrożeniowego jest wykluczona ze wsparcia.
Rolnicy nie będą zadowoleni
Można być pewnym, że odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa nie usatysfakcjonuje rolników z Lubelszczyzny.
– Zarząd LIR wnosi zatem, aby Ministerstwo Rolnictwa wprowadzając wytyczne, na podstawie których ARiMR dokonuje oceny wniosków, wróciło do pierwotynch zasad, żeby nie wykluczać z dofinansowania rolników, którzy złożyli wniosek bez inwestycji towarzyszącej polegającej na zakupie wyposażenia tego budynku (…) – czytamy w zakończeniu wniosku Lubelskiej Izby Rolniczej.
Uprzejma prośba, jak widzimy, nie została wysłuchana.