fbpx
Strona głównaPozostałeKonfernecja w Bydgoszczy

Konfernecja w Bydgoszczy

W siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Wojciecha Mojzesowicza. N

W konferencji oprócz ministra i wojewody brali również udział: podsekretarz stanu Jan Krzysztof Ardanowski oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Inspekcji Hodowli i Ochrony Roślin, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, którzy przed południem uczestniczyli w spotkaniu z rolnikami w Karolewie. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji inauguracji szkolenia jesienno-zimowego rolników powiatu bydgoskiego.

Minister Wojciech Mojzesowicz zwrócił uwagę, że ceny na rynku zbóż, rzepaku i mleka są dobre, ale zaznaczył, że niekorzystna sytuacja panuje na rynku wieprzowiny. Pismo dotyczące regulacji tego rynku minister W. Mojzesowicz skierował do unijnej Komisarz ds. Rolnictwa Mariann Fischer Boel. Formalny wniosek w tej sprawie złożony będzie w najbliższy poniedziałek na posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które tym razem odbędzie się w Luksemburgu.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Mojzesowicz poinformował, że polska inicjatywa dotycząca wprowadzenia przez Unię Europejską dopłat do prywatnego przechowalnictwa półtusz i dopłat do eksportu spotkała się już z pozytywnym oddźwiękiem ze strony takich państw, jak Francja i Hiszpania. Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że “problem z rynkiem wieprzowiny, to nie jest już tylko sprawa naszego kraju, ale zaczyna to być coraz poważniejszy problem w całej Unii Europejskiej, gdzie występują bardzo wysokie ceny na zboża”. Zdaniem ministra kłopoty na rynku wieprzowiny wkrótce mogą być odczuwalne nawet w Danii, kraju rodzinnym pani Komisarz Boel.

Formalny wniosek przedstawi podsekretarz stanu Jan Krzysztof Ardanowski, który będzie przewodniczył polskiej delegacji podczas poniedziałkowego posiedzenia w Luksemburgu. Minister Wojciech Mojzesowicz poinformował, że w składzie polskiej delegacji będzie również dwóch rolników z regionów, w których produkcja trzody chlewnej jest największa, czyli z Wielkopolski i Pomorza. Szef resortu przypomniał, że od początku swojej działalności jako minister rolnictwa, przyjął zasadę, że w delegacji uczestniczą przedstawiciele samorządu rolniczego lub branży zainteresowanej tematem posiedzenia.

źródło: ministerstwo rolnictwa

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.