fbpx
Strona głównaWiadomościKonferencje nt. nowoczesnej produkcji roślinnej na Wojewódzkich Dniach Pola w Bartoszewicach

Konferencje nt. nowoczesnej produkcji roślinnej na Wojewódzkich Dniach Pola w Bartoszewicach

W dniach 29 i 30 czerwca br. odbyły się dwie jednodniowe konferencje pt. „Prezentacja postępu hodowlanego w produkcji roślinnej”, które towarzyszyły odbywającym się Wojewódzkim Dniom Pola Bratoszewice 2021.

Konferencje wspófinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Wydarzenie otworzył dyrektor ŁODR zs. w Bratoszewicach Tomasz Kopera, który przywitał wszystkich uczestników oraz gości honorowych.

Wojewódzkie Dni Pola w Bartoszewicach, fot. K.O.

Podczas każdej z dwóch, bliźniaczych konferencji odbyły się wykłady oraz pokazy wykorzystania dronów na poletkach demonstracyjnych ŁODR. Pierwszy wykład prowadziła dr. hab. Alicja Sułek pn. Uprawa zbóż a postęp hodowlany, która poruszyła tematy m.in. postęp biologiczny w kierunku podniesienia wydajności i jakości produkcji rolniczej, nowe metody prac hodowlanych, nowe sposoby zmian genotypu roślin oraz uzyskiwanie nowych odmian w produkcji rolniczej. Kolejny wykład poprowadziła dr inż. Anna Ambroszczyk z firmy Agrarius – Innowacyjne produkty nawozowe i stymulatory wzrostu wykorzystywane w uprawie wysokowydajnych odmian roślin rolniczych.

Wojewódzkie Dni Pola w Bartoszewicach, fot. K.O.

Podczas wykładu uczestnicy dowiedzieli się, jakie są główne kierunki rozwoju hodowli odmian wysokowydajnych, jak wpływa stres na rozwój roślin, co to jest i czemu służy biostymulacja upraw. Następnie specjaliści ŁODR omówili innowacyjne rozwiązania odmianowe i agrotechniczne realizowane na poletkach demonstracyjnych ŁODR. Każda z konferencji zakończyła się wykładem wraz z pokazem wykorzystania dronów w uprawach polowych, który odbył się na poletkach demonstracyjnych ŁODR.

Wojewódzkie Dni Pola w Bartoszewicach, fot. K.O.

Wykład z pokazem poprowadzili mgr inż. Łukasz Folwarski i inż. Kamil Domysławski. Eksperci omówili i pokazali jak można wykorzystać drona w uprawach roślin, zbóż, itp. Pokazali jak w praktyce wygląda monitoring stanu upraw z niskiego pułapu przy użyciu dronów i wykorzystaniu teledetekcji w opracowaniu wskaźników roślinnych. Zaprezentowano obrazy z dronów o bardzo wysokiej rozdzielczości, gdzie było widać poszczególne rzędy upraw, a nawet konkretne rośliny czy liście.

Wojewódzkie Dni Pola w Bartoszewicach, fot. K.O.

Wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem rolników, którzy licznie przybyli, aby poznać innowacyjne rozwiązania w produkcji roślinnej oraz najnowsze rozwiązania agrotechniczne. Prezentowane wykłady oraz praktyczne pokazy w znaczący sposób przybliżyły uczestnikom zagadnienia dotyczące postępu hodowlanego w produkcji roślinnej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.