Konferencja – zmiany we wnioskach

Dnia 20 sierpnia odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, w której uczestniczył również prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Tomasz Kołodziej.

Tematem spotkania z przedstawicielami mediów były zmiany w zasadach naboru wniosków w działaniach PROW 2007 – 2013 realizowanych w sierpniu i wrześniu br.
Poziom zainteresowania naborem wniosków w działaniu “Ułatwianie startu młodym rolnikom”, nieco nas zaskoczył” – stwierdził minister Marek Sawicki i dodał, że – “stało się to powodem do zwiększenia już teraz alokacji środków o 100%, aby nie przerywać trwającego naboru”.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na podniesienie premii z 50 tys. zł do 75 tys. zł dla beneficjentów oraz na to, że wnioski będą przyjmowane, do momentu, gdy osiągnięty zostanie poziom 120% puli zwiększonego limitu i nie dłużej, jak do końca tego roku. Minister poinformował także, że zwiększenie środków na działanie “Ułatwianie startu młodym rolnikom” nie wyczerpuje jeszcze całości dostępnych pieniędzy i kolejne nabory będą prowadzone.
Również o 100% zostały zwiększone środki na działanie “Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.
“Będziemy szczegółowo analizowali wszystkie 22 uruchomione działania w ramach PROW 2007 -2013, aby w odpowiednim czasie dokonać niezbędnych alokacji środków pomiędzy poszczególnymi działaniami” – powiedział minister Marek Sawicki dodając, że – “wszystkie uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone przede wszystkim na wsparcie dwóch działań – Modernizacja gospodarstw rolnych oraz Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Według szefa resortu rolnictwa dotychczasowy stopień zakontraktowania środków z Programu, biorąc pod uwagę jego horyzont czasowy, jest właściwy.
Minister poinformował także, że jest szansa na szybkie uruchomienie 23 działania w ramach PROW 2007 – 2013 skierowanego do rolników poszkodowanych w wyniku tegorocznej powodzi. Zwrócił przy tym uwagę, że ideą tego działania jest to, aby nastąpiło rzeczywiste odtworzenie zdolności produkcyjnej gospodarstw, a nie było ono formą odszkodowania.
Prezes ARiMR Tomasz Kołodziej przekazał informację o kolejnych terminach naboru wniosków i wyraził satysfakcję ze stopnia wykorzystania funduszy, którymi dysponuje agencja. Zwrócił uwagę na fakt, że pod względem rozdysponowania środków ARiMR jest liderem wśród krajów unijnych.
Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności