fbpx

Konferencja prasowa w ministerstwie rolnictwa

Dziś przed południem odbyło się robocze spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Wojciecha Mojzesowicza z przedstawicielami rolniczych związków zawodowych, organizacji i samorządu.Minister rolnictwa poinformował o poruszanych na spotkaniu tematach wśród, których znalazły się zagadnienia dotyczące kwot mlecznych, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, dopłat do paliwa rolniczego oraz reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. N

Na temat PROW 2007-2013 informacji udzielał sekretarz stanu Henryk Kowalczyk, który zdecydowanie pokreślił, że Program jest już zatwierdzony i opublikowany. Niektóre z działań zostały uruchomione wcześniej. Są to działania dotyczące Gospodarowania na terenach o niekorzystnych warunkach (ONW), Rent strukturalnych, Zalesień i Grup producenckich.

Samasz loteria - baner

Z kolei podsekretarz stanu Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił zagadnienia dotyczące naszego wniosku o zwiększenie kwoty mlecznej dla Polski. Minister Ardanowski zwrócił uwagę na fakt, że w całej Unii Europejskiej obserwowany jest bardzo silny wzrost zapotrzebowania na mleko i jego przetwory. Podsekretarz stanu Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że kwotowanie mleka wprowadzono w UE w 1984 roku, a od tego czasu były one kilka razy zmieniane i obecnie mamy do czynienia z dużym zróżnicowaniem pomiędzy “starymi”, a “nowymi” członkami UE. W ocenie resortu rolnictwa możliwe jest zwiększenie poziomu kwot mlecznych bez potrzeby renegocjowania Traktatu Akcesyjnego. We wniosku, który 29 września br., na posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa, przedstawi minister Wojciech Mojzesowicz, zawarta będzie propozycja zróżnicowanego wprowadzenia zwiększenia kwot mlecznych.

Na zakończenie konferencji minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Mojzesowicz odniósł się również do zagadnień związanych z perspektywą zmian we Wspólnej Polityce Rolnej po roku 2013 oraz aktualnej sytuacji na rynku zbóż.

W pierwszej kwestii minister podkreślił szczególne znaczenie wyrównania szans i konieczność zastosowania takiego samego wsparcia dla rolników w całej Unii Europejskiej. W myśl tej zasady powinna być wprowadzona jednolita stawka płatności bezpośrednich na 1 ha dla wszystkich rolników. Nie mniej ważnym instrumentem powinno być również wspomaganie rozwoju obszarów wiejskich. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że w Polsce na płatności i rozwój obszarów wiejskich wydajemy mniej więcej po 50% i takie proporcje powinny być utrzymane we wszystkich krajach UE.

W ocenie ministra Wojciecha Mojzesowicza wysoki obecnie poziom cen zbóż wynika z sytuacji na rynkach światowych. Na wszystkich rynkach ceny są bardzo wysokie, a poziom zapasów niski. Minister zwrócił uwagę na fakt, że nie wszyscy rolnicy mają dobre warunki do długotrwałego przechowywania zboża i dlatego powinni stopniowo wprowadzać pewnego jego partie na rynek. Przestrzegał jednocześnie przed możliwością jednoczesnego wprowadzenia na rynek dużej partii zbóż i tym samym spadku ich ceny. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Mojzesowicz poinformował również, że już wystąpił do Komisji Europejskiej o modyfikację warunku, który narzuca przyjmowanie średniej powierzchni gospodarstwa w danym kraju, jako kryterium w działaniu Młody rolnik. Minister Wojciech Mojzesowicz przypomniał, że w Polsce średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi 9, 17 ha, ale występuje bardzo duże zróżnicowanie regionalne i dlatego to kryterium jest bardzo krzywdzące dla rolników, którzy zamieszkują zwłaszcza na terenach Polski południowo-wschodniej czy województwa świętokrzyskiego.

źródło: ministerstwo rolnictwa
opr i foto MS
Wrp.pl

N

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.