fbpx
Strona głównaFirmy i produktyKonferencja Ochrony Roślin ‒ 63. Sesja Naukowa IOR-PIB rozpoczęta. Co w tym...

Konferencja Ochrony Roślin ‒ 63. Sesja Naukowa IOR-PIB rozpoczęta. Co w tym roku?

Konferencja Ochrony Roślin ‒ 63. Sesja Naukowa IOR-PIB w dniach 15-16. lutego 2023 właśnie wystartowała. Tematem przewodnim są ,,Wyzwania i szanse w produkcji i ochronie roślin”. Redakcja Wiadomości Rolniczych Polska objęła patronatem to wydarzenie. Najciekawsze treści z Sesji zamieścimy na łamach naszych stron.

W ramach tegorocznej Sesji Naukowej IOR-PIB przybliżone zostaną tematy dotyczące priorytetowych wyzwań w rolnictwie, w których kluczową rolę odgrywa ochrona roślin. Myśl przewodnia Konferencji bezpośrednio nawiązuje do założeń zawartych w strategii „Europejski Zielony Ład”, w której nadrzędnym celem jest znaczne ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów.

Europejski Zielony Ład (EZŁ) łączy się wyzwaniami, przed jaki staje rolnictwo, tym także ochrona roślin. Czy i jakie szanse się z nim wiążą zapytaliśmy dr hab. Romana Kierzeka, dyrektora IOR-PIB w Poznaniu.

– Wprowadzenie innowacyjnych i alternatywnych sposobów ochrony plonów przed agrofagami oraz zwiększenie areału produkcji ekologicznej ukierunkuje produkcję na osiągnięcie celów związanych z ograniczeniem stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów. Rolnictwo w Polsce jest zdywersyfikowane i wiele, zwłaszcza mniejszych gospodarstw już z powodzeniem wpisuje się w pewne założenia EZŁ, np. stosowanie zróżnicowanego płodozmianu uwzględniającego rośliny motylkowe, czy mechaniczne zwalczanie chwastów. Po wieloletniej chemizacji obecnie w ochronie pożądany jest intensywny rozwój metod niechemicznych, w tym biologicznych i hodowlanych oraz szersze i wielokierunkowe wykorzystanie biostymulatorów w produkcji roślinnej, a także rozwój rolnictwa precyzyjnego i techniki ochrony roślin – powiedział dr hab. Roman Kierzek, dyrektor IOR-PIB w Poznaniu .

Rokrocznie Sesja Naukowa IOR-PIB przyciąga liczne grono uczestników. Wydarzenie jest obowiązkowe w kalendarzu spotkań specjalistów (i nie tylko) związanych z produkcją rośliną, osób których łączy wspólna pasja naukowa i wspólny cel − działania na rzecz rozwoju rolnictwa zrównoważonego, z ograniczonym stosowaniem pestycydów oraz nawozów, gwarantującego produkcję zdrowej żywności oraz bezpieczeństwo środowiska. Sesja jest doskonałą okazją do zaprezentowania badań i osiągnięć oraz wymiany myśli naukowej, zaprezentowaniu ich praktyce. Dwa dni Konferencji podzielone są na panele tematyczne obfite w prelekcje oraz dyskusje związane z ochroną roślin. Dużym zainteresowaniem cieszą się także postery prezentujące najnowsze wyniki badań, które później często znajdują swoje przełożenie na praktykę rolniczą.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.