fbpx

Konferencja Ochrony Roślin ‒ 63. Sesja Naukowa IOR-PIB rozpoczęta. Co w tym roku?

Konferencja Ochrony Roślin ‒ 63. Sesja Naukowa IOR-PIB w dniach 15-16. lutego 2023 właśnie wystartowała. Tematem przewodnim są ,,Wyzwania i szanse w produkcji i ochronie roślin”. Redakcja Wiadomości Rolniczych Polska objęła patronatem to wydarzenie. Najciekawsze treści z Sesji zamieścimy na łamach naszych stron.

W ramach tegorocznej Sesji Naukowej IOR-PIB przybliżone zostaną tematy dotyczące priorytetowych wyzwań w rolnictwie, w których kluczową rolę odgrywa ochrona roślin. Myśl przewodnia Konferencji bezpośrednio nawiązuje do założeń zawartych w strategii „Europejski Zielony Ład”, w której nadrzędnym celem jest znaczne ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów.

Samasz loteria - baner

Europejski Zielony Ład (EZŁ) łączy się wyzwaniami, przed jaki staje rolnictwo, tym także ochrona roślin. Czy i jakie szanse się z nim wiążą zapytaliśmy dr hab. Romana Kierzeka, dyrektora IOR-PIB w Poznaniu.

– Wprowadzenie innowacyjnych i alternatywnych sposobów ochrony plonów przed agrofagami oraz zwiększenie areału produkcji ekologicznej ukierunkuje produkcję na osiągnięcie celów związanych z ograniczeniem stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów. Rolnictwo w Polsce jest zdywersyfikowane i wiele, zwłaszcza mniejszych gospodarstw już z powodzeniem wpisuje się w pewne założenia EZŁ, np. stosowanie zróżnicowanego płodozmianu uwzględniającego rośliny motylkowe, czy mechaniczne zwalczanie chwastów. Po wieloletniej chemizacji obecnie w ochronie pożądany jest intensywny rozwój metod niechemicznych, w tym biologicznych i hodowlanych oraz szersze i wielokierunkowe wykorzystanie biostymulatorów w produkcji roślinnej, a także rozwój rolnictwa precyzyjnego i techniki ochrony roślin – powiedział dr hab. Roman Kierzek, dyrektor IOR-PIB w Poznaniu .

Rokrocznie Sesja Naukowa IOR-PIB przyciąga liczne grono uczestników. Wydarzenie jest obowiązkowe w kalendarzu spotkań specjalistów (i nie tylko) związanych z produkcją rośliną, osób których łączy wspólna pasja naukowa i wspólny cel − działania na rzecz rozwoju rolnictwa zrównoważonego, z ograniczonym stosowaniem pestycydów oraz nawozów, gwarantującego produkcję zdrowej żywności oraz bezpieczeństwo środowiska. Sesja jest doskonałą okazją do zaprezentowania badań i osiągnięć oraz wymiany myśli naukowej, zaprezentowaniu ich praktyce. Dwa dni Konferencji podzielone są na panele tematyczne obfite w prelekcje oraz dyskusje związane z ochroną roślin. Dużym zainteresowaniem cieszą się także postery prezentujące najnowsze wyniki badań, które później często znajdują swoje przełożenie na praktykę rolniczą.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.