fbpx
Strona głównaPozostałeKonferecncja ministra Mojzesowicza w sprawie rynku trzody chlewnej

Konferecncja ministra Mojzesowicza w sprawie rynku trzody chlewnej

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Wojciecha Mojzesowicza poświęcona sytuacji na rynku wieprzowiny. W konferencji uczestniczyli również Waldemar Sochaczewski – zastępca prezesa ARR, Krzysztof Jażdżewski – zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Wcześniej odbyło się spotkanie ministra Wojciecha Mojzesowicza z przedstawicielami producentów trzody chlewnej, na którym poruszane były najpilniejsze problemy występujące na rynku wieprzowiny, a także sprawy dotyczącej perspektywicznych rozwiązań służących trwałym regulacjom tego rynku.
Minister Wojciech Mojzesowicz zwrócił uwagę na dramatyczną sytuację na rynku wieprzowiny, na którym występują obecnie bardzo niskie ceny skupu trzody chlewnej przy jednoczesnych bardzo wysokich cenach zbóż paszowych.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że 5 października br. wystosował list do unijnej komisarz Mariann Fischer Boel, w którym zwraca uwagę na konieczność podjęcia pilnych działań na rynku wieprzowiny przez Komisję Europejską. Zwrócił uwagę, że do Polski sprowadzane jest mięso wieprzowe poniżej kosztów produkcji. W liście Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla pojawiające się zagrożenia dla opłacalności tej produkcji w Unii Europejskiej i niebezpieczeństwa wypadnięcia ze światowego rynku. Minister Wojciech Mojzesowicz proponuje uruchomienie niezbędnych działań dotyczących dopłat do eksportu wieprzowiny na rynki trzecie, jak i dopłat do prywatnego przechowywania półtusz. Zwraca także uwagę na fakt, że problem bardzo niskiej opłacalności tej produkcji nie dotyczy już tylko Polski, ale staje się problemem całej Unii Europejskiej. Minister poinformował, że z podobną propozycją wystąpiły także Francja i Hiszpania. Powiedział także, że wkrótce problem ten może dotknąć również największego producenta trzody chlewnej w Europie – Danię. Jak stwierdził minister sytuacja taka wynika z niskich zbiorów zbóż nie tylko w Unii Europejskiej. Powoduje to, że brak jest możliwości sprowadzenia do Europy zbóż po niskich cenach. Według ministra Wojciecha Mojzesowicza bez podjęcia szybkich działań przez Komisję Europejską istnieje niebezpieczeństwo utraty dotychczasowej pozycji Wspólnoty na rynku światowym. Szef resortu rolnictwa podkreślił również znaczenie przestawiania się rolników na produkcję ukierunkowaną na potrzeby rynku biopaliw, przez co w sposób naturalny nastąpi ograniczenie produkcji zbóż na cele paszowe.

źródło: ministerstwo rolnictwa
opr. MS, Wrp.pl

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.