fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKońca spadków nie widać. Ceny zbóż 11.01.2023

Końca spadków nie widać. Ceny zbóż 11.01.2023

Pierwszy w nowym roku pełny tydzień handlu nie przynosi dobrych informacji dla sprzedających. Ceny zbóż i oleistych nadal spadają, choć dynamika tych spadków nieco wyhamowała.  

Problemy z cenami są obecnie zasadniczo dwa. Pierwszym jest zapełnienie przez firmy skupowe magazynów, co powoduje oczywistą niechęć do kupowania większych ilości towaru, a drugim nie mniej istotnym są utrzymujące się spadki na giełdach światowych. Dla przykładu we wtorek (10.01.23) notowania unijnej pszenicy zamknęły się w okolicach 290 euro/t, a rzepak osiągnął pułap 561 euro/t.

Również analitycy nie mają raczej dobrych wieści i np. z ostatniej analizy banku Credit Agricole wynika, że ceny pszenicy w Polsce wyniosą ok. 1200 zł/t na koniec 2023 roku. Natomiast kukurydza sucha na koniec 2023 r. ma być skupowana po 1050 zł/t, a cena rzepaku ma wynieść ok. 2500 zł/t.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że obecnie za pszenicę w portach płaci się następujące stawki: za klasyczną pszenicę konsumpcyjną jest to tylko 1380 zł/t, 13,5% jest wyceniana po 1420 zł/t, a ta o 14% zawartości białka jest po 1510 zł/t. Nie dziwi więc fakt, że na krajowym rynku ceny są bardzo niskie i ograniczają się do poziomów najczęściej 1270–1380 zł/t.

Od dłuższego już czasu na stosunkowo niskich poziomach utrzymują się ceny jęczmienia paszowego, który kupowany jest nawet po poniżej 1 tys. zł /t i obecnie najniższe stawki rozpoczynają się od 950 zł/t, choć takich ofert nie jest dużo. Maksymalną stawką jest natomiast obecnie 1300 zł. Nieco więcej kupujący są skłonni płacić za pszenżyto, gdzie minimalną ceną jest 1000 zł, a maksymalną 1300 zł/t.

Nie zachwycają także ceny żyta i to zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 950 do 1200 zł/t, a paszowe od 890 do 1150 zł/t.

Nadal także ceny rzepaku nie rozpieszczają kupujących i pojawiają się oferty kupna nawet poniżej 2400 zł/t, choć trzeba powiedzieć, że jest ich bardzo mało. Średnia cena skupu oscyluje obecnie w okolicach 2500 zł/t a maksymalnie można uzyskać 2750 zł/t.

Rozczarowani mogą również być ci, którzy posiadają na sprzedaż suchą kukurydzę, gdyż ceny skupu tego gatunku rozpoczynają się od 1000 zł/t, a maksymalną ceną na chwilę obecną jest kwota 1210 zł/t.

Zobacz także:

Strajk zawieszony! Rząd obiecał na piśmie spełnienie postulatów organizacji rolniczych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.