fbpx
Strona głównaCenyKońca spadków cen nie widać, a na wschodzie kraju ciężko sprzedać kukurydzę....

Końca spadków cen nie widać, a na wschodzie kraju ciężko sprzedać kukurydzę. Ceny zbóż 02.12.2022

Końcówka bieżącego tygodnia przynosi dalsze spadki cen skupu zbóż na krajowym rynku. Korekty w dół nie są może duże ale zauważalne, co powoduje, że podaż ziarna maleje, bo rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą.

Zwłaszcza na wchodzie Polski magazyny są mocno zapełnione m. in. ziarnem z Ukrainy. Z tego też powodu ceny spadają, a co ważniejsze, obecnie trudno jest sprzedać kukurydzę, której spore ilości trafiły do kraju ze wschodu. Obecnie nieliczne firmy ją jeszcze skupują. Tona mokrego ziarna kukurydzy wyceniania jest na 650-850 zł, a suchego na 1220-1320 zł. Jak informują kupujący magazyny są obecnie wypełnione i to powoduje, że zapotrzebowanie na zboża jest niskie.

Ponadto na światowych rynkach cały czas spadają notowania pszenicy i oleistych. Efektem przecen są nowe, wielomiesięczne minima na kontraktach terminowych, co przekłada się na spadki cen również na rynku krajowym.

W przypadku pszenicy konsumpcyjnej maksymalne stawki w portach za najlepszą jakościowo pszenicę o zawartości białka 14 proc. oscylują w granicach 1680 zł/t. Minimalnie natomiast za ziarno konsumpcyjne w kraju można dostać 1300 zł/t.

Zbliżona sytuacja jest w przypadku pszenicy paszowej, której ceny spadły i obecnie można za nią dostać od 1220 do 1350 zł/t.

W przypadku jęczmienia paszowego ceny rozpoczynają się obecnie od 1050 zł, a kończą na 1250 zł/t. W przypadku pszenżyta jest to odpowiednio 1050 zł i 1280 zł.

Podobnej wielkości spadki notują ceny żyta. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 1000 do 1200 zł/t, a paszowe od 960 do 1200 zł/t.

Jeśli chodzi o rzepak, to można zapomnieć o cenach przekraczających 3 tys. zł/t. Obecnie najwyższą stawką na rynku jest poziom 2710 zł/t, a minimalnie skupujący oferują 2560 zł/t.

2 KOMENTARZE

  1. Ceny zbóż w dół, magazyny w Polsce pełne ukraińskiego zboża, nawozy sprzedawane są na zachód, kierowcy mówią że na 10 samochodów opuszczających fabrykę nawozów 8 jedzie na zachód a 2 do Polski a Pan Jarosław Kaczyński na swoje wiece przywozi ludzi autobusami, którzy głośno krzyczą Jarosław. Otwórzcie ludzie oczy co się dzieje w naszym kraju!!!!!!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.