fbpx

Komunikat z posiedzenia kierownictwa MRiRW

W dniu 18 stycznia br. odbyło się posiedzenie Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównymi tematami rozmów była realizacja działań w zakresie rolnictwa wynikających z harmonogramu 100 dni” zapisanych w programie działań rządu Premiera Kazimierza Marcinkiewicza “Solidarne Państwo”, a także omówienie projektu układu programów operacyjnych i priorytetów na lata 2007-2015.”

Chcemy, aby ze środków przeznaczonych na programy regionalne, które stanowią około 55% strukturalnych środków unijnych przewidzianych dla naszego kraju, odpowiedni procent trafił na nasze obszary wiejskie. Jest to szansa, aby część zadań, które powinny być przeprowadzone na polskiej wsi, a nie ma na nie pieniędzy w programach rolnych, mogła zostać zrealizowana” – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

W założeniach strategicznych dla 16 Regionalnych Programów Operacyjnych takie działania już zostały zawarte, jak na przykład modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia na obszarach wiejskich, tworzenie centrów wspierania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, reelektryfikacja wsi, wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej, czy rozwój turystyki z uwzględnieniem obszarów wiejskich. W ostatni działaniu ważne jest wyznaczenie linii demarkacyjnej z działaniem POROW dotyczących działania wspierającego przedsięwzięcia związane z turystyką, aby nie doszło do podwójnego finansowania. Także w ramach działań priorytetu “Zatrudnienie” umieszczono już zapisy istotne dla rozwoju obszarów wiejskich, jak np. eliminowanie barier utrudniających dostęp do edukacji oraz wyrównanie szans i poziomu edukacyjnego pomiędzy miastem, a wsią, ograniczenie marginalizacji i integracji mieszkańców obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy byłym pracownikom przedsiębiorstw gospodarki rolnej i członkom ich rodzin, czy usługi w zakresie doradztwa zawodowego oraz przekwalifikowania osób dochodzących z prac w rolnictwie.

Jak powiedział K. Jurgiel, jest szansa, aby część zadań, które nie mogą być sfinansowane w programach rolnych, została zrealizowana w ramach programów innych resortów.


MS za www.minrol.gov.pl

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Bayer - baner
Advertisement

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.