fbpx

Komunikat w sprawie suszy

Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera na konferencji prasowej w dniu 7 lipca br. przedstawiamy aktualną sytuację związaną z suszą.

Baner ener

Już w dniu 6 lipca br. szef resortu rolnictwa wystąpił do Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Wojewodów i służb związanych z monitorowaniem sytuacji pogodowej w kraju o przedstawienie informacji o wpływie warunków pogodowych na stan upraw polowych.
Dla przeważającej części kraju opady deszczu od początku czerwca stanowią zaledwie 20% średniej wieloletniej. Wysokie temperatury (nocą 20?C, w dzień do 34 ?C) spowodowały straty w uprawie zbóż, głównie na glebach lekkich. Plony zbóż mogą być niższe średnio o 10-20% w stosunku do roku ubiegłego. Wynika to nie tylko z powodu suszy, ale także z niesprzyjających warunków pogodowych, jakie panowały wiosną i opóźnionych siewów. Plony rzepaku mogą spaść, w stosunku do roku ubiegłego, o 15-25%.
Nieco odmienna jest sytuacja w odniesieniu do okopowych. Tutaj decydujące znaczenie będą miały warunki wilgotnościowe w lipcu. W tej chwili wegetacja tych roślin jest spowolniona.
Bardzo niekorzystna sytuacja występuje w trwałych użytkach zielonych. O ile pierwszy pokos traw na łąkach i pastwiskach był opóźniony, to jakość siana była dobra, a plon nie odbiegał od średniej. Obecnie sytuacja zmieniła się i przy dalszym braku opadów drugi pokos będzie znacznie niższy.
Przeprowadzone szacunki wykazują, że sytuacja jest różna w poszczególnych regionach. Lepsze warunki panują na południu kraju (opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie), gdzie występowały okresowe opady deszczu. Korzystnie również wygląda sytuacja w województwie pomorskim. Według przeprowadzonych wstępnych szacunków plonów zbóż, rzepaku, buraków cukrowych oraz trwałych użytków zielonych wynika, że w skali całego województwa średnie plony mogą być nawet wyższe niż w roku ubiegłym.
W dniu 25 lipca br. Główny Urząd Statystyczny przedstawi wykonaną przez rzeczoznawców ocenę sytuacji oraz pierwsze szacunki dotyczące wielkości produkcji w bieżącym roku.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przygotowane do podjęcia szybkich działań w celu złagodzenia negatywnych skutków wynikających z niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warunkiem uruchomienia procedur w zakresie preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych poszkodowanych wyniku klęski suszy jest dokładne oszacowanie strat przez komisje powołaną przez Wojewodę w ciągu 30 dni od zaistnienia klęski.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w celu złagodzenia skutków suszy w gospodarstwach rolnych, zwłaszcza poszkodowanych kilkakrotnie w ostatnich latach i umożliwienia rolnikom pokonania przejściowych trudności, podjął decyzję o wydłużeniu do 5 lat maksymalnego okresu spłaty obrotowych kredytów klęskowych.
Jednocześnie należy wyraźnie podkreślić, że nie ma podstaw do wzrostu cen chleba z powodu suszy. W tej chwili sytuacja na rynku zbóż jest stabilna, a mąka z tegorocznych zbiorów będzie dopiero w październiku i skutki ewentualnego wzrostu cen mogą wystąpić w tym okresie.

Źródło: MRiRW

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.