fbpx
Strona głównaPozostałeKomunikat prasowy ARR - Zmiany w ustawie o organizacji rynku mleka i...

Komunikat prasowy ARR – Zmiany w ustawie o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych

Agencja Rynku Rolnego informuje, że w związku z podpisaniem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 12 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych wprowadzone zostaną zmiany.

Zakres zmian dotyczy:
• Rozdziału krajowej rezerwy kwoty krajowej
Zmianie uległy progi ograniczające wielkość zwiększenia sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych oraz wysokość kwoty indywidualnej, która może zostać przyznana z krajowej rezerwy.W świetle przepisów powyższej ustawy, zwiększenie sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych wykazane przez producenta w roku kwotowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek nie może być mniejsze niż 500 kg.
Natomiast wysokość kwoty indywidualnej przyznanej z krajowej rezerwy nie może być mniejsza niż 500 kg oraz nie może być większa niż 30 000 kg.

• Pobierania zaliczek na poczet opłaty wyrównawczej
W roku kwotowym 2008/2009 oraz 2009/2010 zniesiono nałożony na podmioty skupujące obowiązek pobierania od dostawców hurtowych na poczet opłaty wyrównawczej zaliczek w wysokości 20 groszy za każdy kilogram mleka wprowadzony do obrotu ponad przysługującą im kwotę indywidualną.
Tym samym podmioty skupujące w ww. latach kwotowych nie są obowiązane do prowadzenia rachunku bankowego wyodrębnionego do gromadzenia zaliczek.
Zaliczki pobrane przez podmioty skupujące w trakcie roku kwotowego 2008/2009 zostaną zwrócone dostawcom hurtowym.

W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy, Dyrektorzy Oddziałów Terenowych ARR, właściwi ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę dostawcy hurtowego, zobowiążą w drodze decyzji podmioty skupujące do zwrotu pobranych kwot zaliczek.
Przepisy ww. ustawy wchodzą w życie w terminie siedmiu dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Szczegółowe warunki przyznawania kwoty indywidualnej z krajowej rezerwy oraz formularz wniosku są dostępne na stronie internetowej www.arr.gov.pl
Telefoniczny Punkt Informacyjny ARR udziela informacji pod numerem (022) 661-72-72 wszystkim beneficjentom zainteresowanym mechanizmem kwotowania produkcji mleka.
TPI czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. Konsultantom można również zadawać pytania drogą elektroniczną, korespondencję należy kierować na adres e-mail: tpi@arr.gov.pl.

ARR

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.