fbpx

Kompromis w zakresie wspólnej polityki rolnej po 2020 r. osiągnięty

W dniach 19 – 20 października w Luksemburgu obradowała Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej. Głównym punktem obrad było wypracowanie kompromisu w zakresie wspólnej polityki rolnej po 2021 r.

– Wypracowanie dokumentu kompromisowego nie było łatwe. Oczekiwane, zwiększone ambicje w stosunku do klimatu i środowiska różniły państwa członkowskie i Komisję Europejską. Dyskusje wokół reformy WPR toczyły się od czerwca 2018 r. Prezydencja niemiecka przedstawiła kompromisowy dokument, który poparła zdecydowana większość ministrów rolnictwa państw UE – informuje biuro prasowe Ministerstwa rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak się dowiedzieliśmy głównym elementem kompromisu było przeznaczenie minimum 20% środków z I filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne sprzyjające ochronie środowiska i klimatu (tzw. ekoschematy) .Zapewniono większą elastyczność w zakresie zarządzania środkami w I filarze, dzięki czemu wszystkie fundusze UE trafią do gospodarstw rolnych. Ważnym elementem kompromisu jest także uproszczenie systemu kontroli małych gospodarstw w zakresie spełnienia wymogów warunkowości. Małe gospodarstwa będą również wyłączone z mechanizmu dyscypliny finansowej. Utrzymana została także możliwość przeznaczenia 15% krajowej koperty I filaru na płatności związane z produkcją.

– O 5 nad ranem Rada osiągnęła dobre porozumienie w sprawie rozporządzeń dot. wspólnej polityki rolnej na przyszłe 7 lat. Sukces prezydencji niemieckiej ale i sukces bardzo aktywnego na tym posiedzeniu polskiego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, broniącego małych gospodarstw – mówi Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. wsi i rozwoju obszarów wiejskich

Zdaniem naszego resortu rolnictwa  osiągnięty w Radzie kompromis pozwala na szybkie zakończenie uzgodnień z Parlamentem Europejskim i Komisją, dzięki czemu rolnicy będą mieli zapewnioną ciągłość finansowania i pewność co do kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej UE.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.