fbpx
Strona głównaPozostałeKomisja proponuje dodatkowe środki mające wspomóc sektor przetworów mlecznych

Komisja proponuje dodatkowe środki mające wspomóc sektor przetworów mlecznych

W przyszłym tygodniu Komisja ponownie wprowadzi refundacje wywozowe za masło, ser, oraz pełne i odtłuszczone mleko w proszku – poinformowała redakcję portalu Wrp.pl Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasowego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Mając na względzie ostatni spadek cen mleka i przetworów mlecznych komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel obiecała wprowadzenie nowych środków mających na celu wsparcie rynku. N

Po rozpoczęciu w marcu skupu interwencyjnego masła i odtłuszczonego mleka w proszku Komisja zobowiązuje się w razie konieczności do skupu ilości większych, niż ustalono uprzednio, poprzez regularne przetargi. W listopadzie, czyli wcześniej, niż ma to miejsce zazwyczaj, Komisja wprowadziła ponownie prywatne przechowywanie masła ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2009 r. – również dla masła wyprodukowanego w grudniu 2008 r.

Ostry spadek cen mleka w ostatnich miesiącach zaskoczył wiele osób” stwierdziła komisarz Fischer Boel. “Podczas podróży do różnych państw członkowskich rozmawiałam z wieloma wyraźnie zaniepokojonymi producentami. Unia Europejska musi im pomóc. Środki wprowadzone w ramach oceny funkcjonowania WPR znacząco pobudzą sektor, jednak musimy podjąć działania teraz, jako że wspomniane postanowienia wynikające z oceny zaczną obowiązywać dopiero od następnego sezonu. Wierzę, że proponowane dzisiaj środki przyczynią się znacząco do ustabilizowania rynku przetworów mlecznych.”

Po bezprecedensowym wzroście cen mleka i przetworów mlecznych w 2007 i na początku 2008 r., w chwili obecnej sytuacja na rynku uległa całkowitemu odwróceniu. Przy większej podaży na rynku światowym i mniejszym popycie na rynku wewnętrznym ceny rynkowe przetworów mlecznych spadły do poziomu zbliżonego, lub nawet niższego od cen interwencyjnych. Ceny wypłacane producentom mleka podlegają tym samym tendencjom. Odnotowano już znaczące spadki cen, zaś dalszy spadek jest prawdopodobny.

Interwencyjny skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku rozpocznie się ponownie w dniu 1 marca (podlegać mu będą produkty wyprodukowane od lutego) i będzie trwał do końca sierpnia. Pierwsze 30 000 ton masła i 109 000 ton odtłuszczonego mleka w proszku zostanie skupione po uprzednio określonej cenie (cena interwencyjna). Należy się spodziewać, że taka ilość masła zostanie skupiona szybko, w wyniku czego konieczne będzie wsparcie rynku poza tym limitem. Zgodnie z wnioskami z oceny funkcjonowania, istnieje możliwość skupu dalszych ilości po cenach ustalanych w przetargach mających miejsce co dwa tygodnie. Komisarz Fischer Boel zwróciła się do podlegających jej służb o przygotowanie decyzji, która zostanie przedstawiona Komitetowi Zarządzającemu, w celu umożliwienia zastosowania takiej procedury w przypadku wyczerpania limitu 30 000 ton dla masła i 109 000 ton dla odtłuszczonego mleka w proszku, tak aby nie dopuścić do zawieszenia skupu interwencyjnego w okresie niskich cen.
Refundacje wywozowe zostaną wznowione nie tylko dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku, ale również dla innych przetworów mlecznych które kwalifikowały się w przeszłości, zwłaszcza dla pełnego mleka w proszku i sera. Refundacje dla masła i odtłuszczonego mleka są ustalane za pomocą przetargu. Decyzja co do następnej rundy ofert zostanie podjęta w tym tygodniu. W celu zwiększenia wydajności systemu częstotliwość przetargów wzrośnie z jednego do dwóch razy miesięcznie.
Podobnie jak miało to miejsce w przeszłości, refundacje wywozowe będą stosowane z poszanowaniem praw i obowiązków wynikających ze zobowiązań podjętych w ramach WTO. Konkretny poziom refundacji zależeć będzie od ofert otrzymanych z od handlowców i zostanie poddany ocenie z zastosowaniem zwyczajowych obiektywnych kryteriów, co pozwoli zagwarantować, że refundacje będą przyznawane jedynie w niezbędnym zakresie.

MS/Wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.